Puslapis 131

Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Vas 18 14:40
bronius
to Mulkis: manau reikėtų atskiro skyriaus Lietuvos futbolo stadionams. Ta proga:

Nacionalinis stadionas vėl reikalauja aukų
http://www.diena.lt/naujienos/miestas/n ... uku-263827

Nors nacionalinio stadiono statybos įpusėjusios, o už 113 mln. litų suręsti griaučiai ant Šeškinės kalvų pusmetį nejudinami merdi, tik dabar pradėta ieškoti atsakymų: verta ar ne statybas tęsti. Atsakymas mokesčių mokėtojams kainuos iki 200 tūkst. litų.

Sukrapštė paskutinius centus

Iš Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo planuojama skirti iki 200 tūkst. litų nacionalinio stadiono galimybių studijai parengti. Už šias lėšas planuojama konkurso būdu nusamdyti konsultantus, kurie pateiktų visas įmanomas vizijas dėl tolesnių stadiono statybų. Konkursą laimėtų mažiausią sumą pasiūlę konsultantai.

"Konsultantai turės atsakyti, ar verta tęsti stadiono statybas ir kokiu būdu jas finansuoti, o gal geriau stadioną konservuoti. Galbūt net nugriauti, sulyginti su žeme arba parduoti, o gal statyti kitoje vietoje. Variantų daug, mums reikės pasirinkti vieną", – vardijo vicemeras Romas Adomavičius.

Konkursą konsultantų paieškoms Vilniaus valdžia planuoja skelbti šio mėnesio pabaigoje. Kadangi konkursas greičiausiai bus tarptautinis, nugalėtojas galėtų paaiškėti tik po trijų mėnesių, apie gegužę.

Kas sumokės už studiją?

Tačiau lėšos galimybių studijai iš administracijos direktoriaus rezervo skolinamos laikinai. Visa suma ateityje turės būtų sugrąžinta. Pusę dengtų pati Vilniaus savivaldybė, kuri, tikslindama šių metų biudžetą, žada rasti iki 100 tūkst. litų. Tiek pat tikimasi sulaukti iš Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD).

Pasak vicemero R.Adomavičiaus, mokėti pusę sumos departamentą įpareigojusi pati Vyriausybė, tačiau KKDS vadovybė tikina, kad tokio nurodymo nesama ir šiemet jokių lėšų stadiono galimybių studijai skirti neketinanti.

"Tai – ne įpareigojimas, o tik pasitarimo protokolas, kuriame parašyta, kad miesto savivaldybė su sporto departamentu paruoštų galimybių studiją. Bet šių metų departamento biudžete lėšų tam nenumatyta. Ir teisinio pagrindo mokėti taip pat neturime. Todėl negalime nei garantuoti, nei žadėti, kad pusę sumos padengsime. Ir į Vyriausybę dėl šių lėšų nesikreipsime, dėl to, kad turime ir kitų problemų: numatyta tarptautinių varžybų, kurioms irgi reikės finansavimo", – sakė KKSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Mykolas Kačkanas.

Klausimai tik įpusėjus statyboms

Ši nacionaliniam stadionui skiriama galimybių studija nebūtų pirmoji. Viena jų buvo rengta 2008 m. ir mokesčių mokėtojams atsiėjo 400 tūkst. litų. Studiją parengusi bendrovė "Deloitte Lietuva" tąkart nagrinėjo, kokios bus jau pastatyto stadiono valdymo galimybės. Ir paaiškėjo, kad projektas – neatsiperkantis. Mat visame pasaulyje daugiafunkciai stadionai finansinės naudos neduoda, todėl jiems išlaikyti būtina papildomai skirti lėšų. Prieš dvejus metus apskaičiuota, kad mūsiškiam nacionaliniam stadionui išlaikyti kasmet reikėtų skirti po 4 mln. litų.

Pastarojoje studijoje konsultantai visiškai nenagrinėjo stadiono statybų ir jų finansavimo galimybių. Ir nereikėjo, nes 2007 m. Vyriausybė buvo priėmusi politinį sprendimą, kad stadiono statybos bus finansuojamos iš valstybės biudžeto. Šiuo tikslu ir buvo skirta 100 mln. litų 2008 m. ir dar 9 mln. litų – pernai.

Tačiau 2009 m. pabaigoje per Vyriausybės išvažiuojamąjį posėdį į Vilniaus miesto savivaldybę tiek Finansų ministrė Ingrida Šimonytė, tiek pats premjeras Andrius Kubilius nukirto – kol nebus dar vienos galimybių studijos, stadiono statyboms iš valstybės biudžeto nebus skiriama nė lito. Kodėl įpusėjus statyboms staiga Vyriausybė vėl užsimano kitos galimybių studijos, kuri vėl bus apmokama iš mokesčių mokėtojų lėšų?

Vilniaus savivaldybės Investicinių projektų skyriaus vedėja Rasa Cibulskienė atskleidė, kad galimybių studiją rengti verčia pasikeitusi finansinė padėtis. Kadangi tolesnėms stadiono statyboms lėšų neturi nei savivaldybė, nei valstybė, tenka keisti statybų finansavimo būdą. Būtina ieškoti privataus investuotojo, kuris savomis lėšomis stadioną pastatytų, tačiau jam investuotą sumą valstybė vėliau grąžintų dalimis per dešimtmetį ir daugiau.

"Norint vykdyti projektą viešojo ir privačiojo sektorių partnerystės būdu, būtina parengti galimybių studiją. To reikalauja 2009 m. Vyriausybės nutarimas. Ši galimybių studija būtų atsakymas mokesčių mokėtojams, verta ar ne išleisti milijonus tolesnėms stadiono statyboms", – tikino R.Cibulskienė.

Studijos kainą įspėti sunku

Kadangi galimybių studiją daryti verčia Vyriausybės nutarimas, Vilniaus valdžiai lieka viltis, kad šis pirkinys kainuos ne daugiau nei 200 tūkst. litų. Viliamasi, kad konsultantų paslaugą pavyks įsigyti gerokai pigiau. Mat ši suma – maksimumas, ką iš praskolinto biudžeto gali išspausti miesto valdžia tam, kad stadiono klausimas bent kiek pajudėtų iš mirties taško.

Konsultacijų paslaugas tiekiančios bendrovės "A.Abišala ir partneriai" direktorius Aleksandras Abišala tikino, kad 200 tūkst. litų už galimybių studiją gali būti ir labai didelė, ir labai maža suma. Mat ji priklauso nuo konsultantų kvalifikacijos, jiems keliamų reikalavimų ir darbo apimties.

"Jeigu šitam darbui reikia sugaišti 20 valandų, tai 200 tūkst. litų užmokestis protu nesuvokiamas. Jeigu – 2 tūkst. valandų – tai visiškai įmanoma. Bet pabrėžiu, labai sunku vertinti nežinant užduoties. Juk galimybių studija galima vadinti ir 4 lapų ataskaitėlę, ir labai detalią analizę su keliomis alternatyvomis, apžvalgomis. Ir konsultantai už valandą prašo labai įvairiai. Lietuvoje valanda kainuoja nuo 100 litų, gal mažiau, iki 1 tūkst. litų. O pasaulyje super ekstra žvaigždės paslaugos gali kainuoti ir 300–500 eurų už valandą", – sakė A.Abišala.

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Vas 18 15:09
Greenas
Ant mūsų šalelės viskas, prie ko prisiliečia valdžia, yra skaičiuojama šimtais tūkstančių arba milijonais. Nervai nelaiko paskaičius tokius straipsnius :evil:

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Vas 18 15:14
g2t
uzknisa toj bananu respublikoj. idomu kelinta jau studija ir kiek tokiem atsiprasant sh jau ismetyta mokesciu moketoju pinigu?.. uzknisa, kodel prokurorai nesusidomi niekad tokiais akivaizdziais pinigu plovimais? :x aj tiesa, jie taip pat savo gauna... :|

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Vas 18 15:35
Plastilinas
neputokit, zmones, yra kaip yra, nieko mes cia nepakeisim, panasu kad dar ilgai ilgai neturesim normalaus stadiono...

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Kov 10 17:26
Sherman
Čia ne visai apie Lietuvos stadionus, bet norėčiau, kad atkreiptumėt dėmesį kiek kainuoja pastatyti puikiausią stadioną - 16300 vietų Norvegijoje, kur atlyginimai penkis- septynis kartus didesni nei Lietuvoje. Varganus 20 mln eurų...
http://en.wikipedia.org/wiki/Viking_Stadion

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Kov 10 20:02
slasher
Varganus 20 mln eurų...
Kas tau Vilniui su tokiom sumom užsiims. Čia tiek į šoną turi nubyrėt...

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Kov 11 18:48
Ainius
Nelygis už 20mln statyt Lietuvoj :D

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Bir 21 22:02
bronius

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Lie 27 01:01
bronius
Stadiono likimas vėl svarstomas iš naujo
Publikuota: 2010 liepos 26d. 06:30
Autorius: Violeta Grigaliūnaitė / Laikraštis „15 minučių“
http://www.15min.lt/naujiena/miestas/vi ... -41-108766

Jau kelis dešimtmečius su ilgomis pertraukomis vykstančios Nacionalinio stadiono statybos Vilniuje vėl įstrigo. Sostinės valdžia nusprendė dar kartą panagrinėti, ar šis objektas apskritai reikalingas.

Nacionalinis stadionas Šeškinės mikrorajone pradėtas statyti dar 1987 metais, tačiau netrukus dėl lėšų stygiaus šie darbai buvo nutraukti. Tik 2007 metais, pakoregavus projektą, prie statinio griaučių vėl pradėjo plušėti statybininkai. Tačiau pritrūkus pinigų statybos dar kartą įstrigo.

Nuo 2007 metų į šias statybas investuota apie 120 mln. Lt, tačiau šiuo metu trūksta lėšų net užkonservuoti stadiono „griaučius“, tad dar kartą imta svarstyti, ar šio statinio iš viso reikia Vilniui ir Lietuvai. Į šį klausimą turėtų atsakyti šiuo metu atliekama galimybių studija. Anot Vilniaus vicemero Romo Adomavičiaus, studijos rezultatus tikimasi gauti iki rugpjūčio vidurio. Tuomet turėtų paaiškėti, ar verta tęsti stadiono statybas, o jeigu verta – pagal kokį projektą ir kieno lėšomis. Vicemeras svarstė, jog projektą galbūt vertėtų tobulinti. „Jis jau pradėtas, įdėta nemažai pinigų, pastatytos pagrindinės konstrukcijos. Tačiau reikėtų susimąstyti, ar tikrai reikia tęsti projektą tokį, koks jis yra dabar. Aš manau, kad kol mes po projekto parengimo ruošėmės statyti stadioną, atsirado naujų tendencijų, naujų funkcionalumo, eksploatavimo poreikių, net ir naujų madų. Reikėtų tą projektą koreguoti ar gerokai pakeisti“, – kalbėjo R.Adomavičius.

Ekonomiškai neefektyvus projektas

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Liutauras Varanavičius įsitikinęs, kad toks stadionas, koks suplanuotas dabar, Lietuvai iš viso nereikalingas. „Manau, kad reikėtų apsispręsti nugriauti tą stadioną ir pastatyti normalų. Aš nelabai suprantu, kam Lietuvai reikia 30 tūkst. vietų olimpinio stadiono, kuris realiai futbolo poreikiams netinka, o lengvaatlečiai turi puikų stadioną Kaune. Tas projektas yra ekonomiškai neefektyvus, šį stadioną pastačius reikės beveik 10 mln. Lt per metus jo išlaikymui. Nežinau, iš kur tiek pinigų galima būtų gauti“, – teigė L.Varanavičius.

Anot LFF prezidento, už tuos beveik 300 mln. Lt, kurių reikia pabaigti šį stadioną, galima būtų pastatyti dešimt sporto bazių visoje Lietuvoje, kurios šiuo metu reikalingesnės. „Pilną stadioną futbolas galėtų surinkti vos kartą per kelerius metus. Nežinau, kiek renginių ten turėtų lengvaatlečiai, tačiau irgi nemanau, kad labai daug. Stadionai turi būti tokie, kuriuose galėtų žaisti ir vietiniai futbolo klubai. Kiek lietuviškų klubų galėtų sau leisti žaisti olimpiniame stadione? Optimaliausia, ko dabar reikia Lietuvai, yra 15–20 tūkst. vietų futbolo stadionas“, – dėstė L.Varanavičius.

Sostinės mero pavaduotojas su tokia nuomone nesutinka. Anot R.Adomavičiaus, stadione turi virti gyvenimas, jis turėtų padėti pritraukti turistus į Lietuvą ir Vilnių. Todėl, anot vicemero, vargu, ar šiuo metu Vilnius gali sau leisti prabangą turėti naują, vien futbolui skirtą, stadioną. „Aš manau, kad šis stadionas turėtų būti daugiafunkcis statinys, kuris tiktų viskam, bet pagrindinė sporto šaka būtų futbolas, nes šią sporto šaką Vilniuje būtina atgaivinti. Turėdami rimtą stadioną galėtume kviesti užsienio komandas, populiarinti šitą žaidimą, pagaliau – atrodyti solidžiai, kai atvyksta kitų šalių rinktinės“, – sakė vicemeras.

L.Varanavičiaus teigimu, šiuo metu tinkamiausias futbolui Vilniuje yra „Vėtros“ stadionas. Parengtas ir „Žalgirio“ stadiono rekonstravimo projektas, tad tik nuo jo savininkų priklausys, kada jis bus pradėtas tvarkyti.

„Stadionas Kalnų parke taip pat yra geroje vietoje, jį galima būtų suremontuoti ir turėtume patrauklų nedidelį stadioną. Tik jis šiek tiek pamirštas. Mes ne kartą kreipėmės į Kūno kultūros ir sporto departamentą bei Vidaus reikalų ministeriją, kuriai jis ir priklauso, bet reikalai nepajudėjo“, – sakė L.Varanavičius.

Spręs Vyriausybė

Studija dėl Nacionalinio stadiono turėtų būti baigta rugpjūčio viduryje, jai atlikti iš savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo fondo buvo skirta 200 tūkst. Lt. Nuspręsti tolesnį stadiono likimą turės Vyriausybė, skirianti finansavimą statyboms. Anot R.Adomavičiaus, jeigu bus nuspręsta statybas tęsti, savivaldybė pradės ieškoti, kas galėtų projektą finansuoti, parinkti rangovus ir statytojus.

„Aš manau, kad turėtų ateiti konsorciumas, kurio nariai projektą finansuotų, statytų bei vykdytų priežiūrą. Nenorėčiau užbėgti įvykiams už akių, kol neturime parengtos studijos, tačiau manau, kad reikėtų statybas tęsti, nes būtų nelogiška tuos 120 mln. Lt, kurie jau yra įdėti, lengva ranka nubraukti“, – savo nuomonės neslėpė vicemeras. Šiuo metu sprendžiama ir kaip už atliktus darbus atsiskaityti su stadioną stačiusia bendrove „Veikmė“. Anot vicemero, skola siekia apie 3 mln. Lt, ši informacija perduota Vyriausybei.

Stadiono statiniai šiuo metu nelabai kam rūpi, jie net nėra užkonservuoti. „Ateinanti žiema tikrai nelabai padės stadiono konstrukcijoms, todėl bent minimalūs darbai turėtų būti padaryti. Dar tarsimės dėl to, svarstysime šį klausimą su Vyriausybe“, – žadėjo R.Adomavičius.

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Lie 27 08:29
komodo varanavičius
Tik pamatau temą Nacionalinis stadionas - iškart pradeda purtyti šaltis..
Varanavičius neblogai suskėlė, įsivaizduoju viena vienintele Liepkalnio gatve į Vėtros areną besirenkančius kad ir 10 000 žiūrovų, parkingas musėt būtų Rasų kapinėse. Gera tema forumui atgaivinti, ta prasme amžina...

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Lie 27 09:12
geriantis
Į kokią dar Vėtros areną?? Ji tuos supus ir sugrius :)

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Lie 27 11:08
šiaip
Tik pamatau temą Nacionalinis stadionas - iškart pradeda purtyti šaltis..
Varanavičius neblogai suskėlė, įsivaizduoju viena vienintele Liepkalnio gatve į Vėtros areną besirenkančius kad ir 10 000 žiūrovų, parkingas musėt būtų Rasų kapinėse. Gera tema forumui atgaivinti, ta prasme amžina...
Taigi jis nesiūlė ten rengti rinktinės rungtynių. Tik konstatavo faktą ("šiuo metu tinkamiausias futbolui Vilniuje yra „Vėtros“ stadionas"), su kuriuo nelabai pasiginčysi.
O vicemeras tai papezėjo kaip reikalas. Svarbu pastatyti, o kad po to nebus iš ko viso to gargaro išlaikyti, tai vienodai rodo.

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Lie 27 11:33
geriantis
Kažkaip dėl daržinių/arenų pristatytų kiekviename mieste išlaikymo niekas per daug neprotestuoja, kodėl dabar turėtų protestuoti dėl vienintelio nac stadiono išlaikymo??
Ir kodėl Varanas nac stadiono nenori irgi vadinti sporto baze?? Juk ten kaip suprantu vyks ir kažkokie treniruočių (turbūt ne futbolo) procesai.

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Lie 27 11:36
UCCM
Labai pasigincysiu del tinkamumo. Vetros stadiono LFF privalejo nelicencijuoti. Nes jis yra is tiesu nesaugus - visiskai ispuves. kai einantis tarp kedziu zmogus prasmenga (kas yra faktas ir ne vienas), atleiskite, ponai, tokio stadiono eksploatuoti negalima. Jokioje salyje tai nebutu leidziama. Bent jau galines tribunos. Nors ir sonine greitai supuvimu ja pavis.
Aisku Vetros stadiona galima suremontuot be didelio vargo ir be dideliu pinigu mano paskaiciavimais (jei be ivairiu ten atkatu ir pan.)

Re: Nacionalinis stadionas

Parašytas: 2010 Lie 27 11:40
bronius
Labai pasigincysiu del tinkamumo. Vetros stadiono LFF privalejo nelicencijuoti. Nes jis yra is tiesu nesaugus - visiskai ispuves. kai einantis tarp kedziu zmogus prasmenga (kas yra faktas ir ne vienas), atleiskite, ponai, tokio stadiono eksploatuoti negalima. Jokioje salyje tai nebutu leidziama. Bent jau galines tribunos. Nors ir sonine greitai supuvimu ja pavis.
Aisku Vetros stadiona galima suremontuot be didelio vargo ir be dideliu pinigu mano paskaiciavimais (jei be ivairiu ten atkatu ir pan.)
- Tai tą Varanas ir turėjo omeny, kad iš visų stadionų Vilniuje tinkamiausias yra Vėtros. "Tinkamiausias" su sąlyga, kad reiktų lopyti, nes kitus reiktų ne tik lopyti, bet praktiškai perstatyti. Apie Vėtros stadiko padėtį mieste, jaukumą, patogumą žiūrovams ir kt. - atskira šneka.