Anbo
Palaikoma komanda: Žalgiris

Re: Ne į temą

2020 Vas 28 21:06

moteriškės dabar prisipirks krūvas kruopų ir makronų ir praėjus šušarui šeimynos turės ilgai ir nuobodžiai tas kruopas ėst :)

bronius
Vyr. diskusijų administratorius
Palaikoma komanda: LT rinktinė

2020 Kov 05 10:25

Įspūdingas Tiare komandos vartininko stotas. Bet su tokia kompleksija, sakyčiau neblogai tvarkosi ir traukia:

bronius

2020 Kov 05 10:27

Individualus meistriškumas, greitis, fizinis pasiruošimas, žaidimo skaitymas ir mąstymas aikštėje, taktinės gudrybės ir šiaip bendras braižas primena Lietuvos rinktinę:

GS3

2020 Kov 05 10:56

Cia be bajerio - jie, kaip ant ledo, visai gerai juda :D Panasu i Lietuvos rinkte, net labai :D

mafia7
Palaikoma komanda: A-lyga

2020 Kov 12 13:26

Asmeninė patirtis. Kai nakvoji stotelėje

Nusprendžiau šią temą rašyti ne Futbolyga puslapyje bet pas mus, aš nenoriu kad tai pamatytų daug žmonių. Tai mano asmeninė patirtis, kuomet tapau trečiadienio vakare, iki ketvirtadienio ryto praktiškai benamiu.

Taigi trečiadienį iš ryto buvau suplanavęs nuvykti pas savo draugę į Klaipėdą, taip ir padariau, nuvykau pas ją ir su ja praleidau laiką iki 17:45. Per tą laiką nuėjome į kiną, pabuvome kavinėse, nusivežiau ne tiek daug pinigų, jai mokėti neleidau, nes sakau vis tiek vyras esu, kaip čia dabar tu mokėsi ir aš išleidau visus pinigus grynaisiais kuriuos buvau nusivežęs 44 eurus berods, liko kišenėje gal 10 centų, tačiau to neėmiau į galvą, traukinio atgalinis bilietas jau buvo nusipirktas, sakau viskas bus gerai, nors ji dar siūlė sako duosiu bent 5 eurus, sako tuščiom nevažiuok, sakau nereikia.
Paskui sakau jau reikia važiuoti, paskui nespėsiu į traukinį, gerai sako, paskui sakau nelydėk manęs, ji tada ir užsiėmusi šiek tiek buvo, pasakė kur įsėsti. Tai aš į tą autobusą ir įsėdau, bet nepagalvojau, kad jis važiuoja ne į tą pusę :D

Kažkaip važiuoja, tas laikas eina, traukinys 18:25 laiku, supratau, kad aš ne ten nuvažiavau, žiūriu nebėra kitos išeities, sėdau atgal, pagalvojau gal suspėsiu, bet nespėjau, autobusas traukinių stotį pasiekė 18:40.

Galvoju ką dabar daryt.... Paskui šmestelėjo mintis turiu banko kortelę, ten dar 9 eurai mėtėsi, sakau pažiūrėsiu, kad bilietas būtų kuo pigiau, tai žiūriu pigiausias bilietas su traukiniu kuris vyks į Šiaulius atgal kainuoja 6,70 eur, tai tą ir paėmiau, bet problemėlė, kad jis važiuos, tik 08:10 ryto, o tuo metu buvo kažkur 18:50.

Nusprendžiau savo moteriai nieko nesakyti, kad nesijaudintu, priedu pati su mama gyvena vieno kambario bute, nenoriu kelti rūpesčių, tiek to, prabūsiu kažkaip, stoties laukiamasis dirbo iki 23:30, paskui jis iki 04:30 ryto nedirba.

19:30 iš laukiamojo išėjau parūkyti, priėjo toks benamis rusas, sako duok pridegt, nu padaviau, dar jis man kažką piktai pasakė, bet tiek to galvoju, žiūriu man degtukai baigėsi, turiu dar 10 centų, nuėjau berods į norfą ar iki šalia radosi, koks skirtumas, nusipirkau aš jų, sugrįžtant žiūriu tas benamis mane atsiveja su peiliu ir šaukia ja tibia ubiut ti svolač ir dar ten visaip, priedu jis dra kažkokį chebrantą pasikvietė tai dviesė jie ten mane nugalabyti norėjo aš kai dėjau į kojas nes tikrai įsigandau, labai agresyvus, negali žinoti kas kaip, galvoju ką man dabar daryti , tai nusprendžiau pasirinkti tokią vietą, kad matyčiau traukinių stotį ir kas ten vyksta, tai tas benamis ten šaukė ant žmonių ir taip toliau ir panašiai. Tai ta mano pasirinkta vieta buvo autobusų stotelė, prasedėjau joje stebėdamas kas vyksta nuo 20 iki 04:30 valandos, tai čia gavosi 8,5 valandos ir sėdėdamas supratau, kad mano tas traukinio bilietas yra man svarbiausias dalykas gyvenime, kaip aš jį saugojau, kad jūs žinotumėte, negalėjau užmigti, kad kažkas neapvogtų ar neapiplėštų. Paskui 04:30 atsidarė laukiamasis, to benamio nebesimatė, gal kur išėjo, buvo ten 3 nakties ir policija atvažiavusi, bet nepamačiau ką išvežė, gal ir jį.

Tai va nuo 04:30 nuėjau į laukiąmąjį, pamiegoti, sušilti nes buvau jau gerai įšalęs, ten buvo ir apsauginis ir kasininkės, žodžiu ramu, bet ir čia mano istorija nesibaigė, sėdžiu ir jaučiu, kad apsišikau :D

Nu kelnes pridariau ir smirdž, galvoju ką dabar daryti, paskui atrakino tualetą greitai nuėjau aš į jį, tualetinio popieriaus nėra, nieko nėra, sakau triūsiku nesimausiu, kad paskui jugi sušalsiu, šaltoka buvo, paskui puslė sušals vien su džinsais, tai nusprendžiau būti su tais šūdinais triūsikais.

Tai va, numigau iki 8 ryto laukdamas laukiamajame ir galvodamas, kad tik nebūtų kokių nesąmonių su tuo bilietu, nes čia mano vienintelė galimybė išgyventi, o skūstis ar prašinėti kažko tikrai nemėgstu, būčiau tapęs benamių, tai va atvyko traukinys, o aš apsišikęs, be pinigų ir su vieninteliu bilietu įlipu į traukinį, prieina konduktorė, atžymi tą bilietą, stovi ir žiūri 10 sekundžių, o aš galvoju "kas tau negerai, kas netinka" bet paskui duoda bilietą ir sako viskas gerai, geros jums kelionės, taigi namus pasiekiau, bendrai imant kelionę su traukiniu ir autobusu, šiandien 11:45 kažkur, grįžau alkanas, sustiręs, apsišikęs ir po sunkios nakties.

Tiesa dar 04:30 kai į laukiąmąjį įleido tai dar apžvalgą Futbolygai parašiau, nes nebuvo kas veikti.

Taigi moralas toks, visada pasiimkit daugiau nei 40 eurų vykdami pas moterį.

Kalinauskas

2020 Kov 13 09:53

PILNATIS.

Respublik

2020 Kov 23 21:30

Coronavirus could force Ligue 1 clubs into bankruptcy - Saint-Etienne chief
https://global.espn.com/football/french ... enne-chief
"We cannot play until the curve is reversed. So, July or August -- mid-June at best."

Respublik

2020 Bal 02 23:09

https://www.espn.com/soccer/belarus/sto ... y-rages-on

"There is a club in Serbia which voluntarily pre-paid all salaries until June and they have reached a collective agreement in Costa Rica over the payment of wages," he said.

But Baer-Hoffmann added that there had also been cases of clubs using the crisis as an excuse to terminate contracts early, sack players or declare bankruptcy simply as an instrument for not paying bills and wages.

He praised players at Juventus and Barcelona who had agreed to take pay cuts, saying it was a "strong signal that should be commended," but added that the example should not be used to pressure those at smaller clubs.

"We had clubs from Indonesia using that to justify wage cuts," he said. "It is very important to take into account the vastly different economic circumstances, even the lowest clubs in Serie A are very different to Juventus."

"We can only appeal to common sense that those measures taken by the elite clubs and players cannot just be transferred downwards.

"We have people literally on between €300 and €1,000 ($330 and $1,100) a month, for them to consider a pay cut is a different story."

Ne į temą, bet belgai apskritai jau nutraukė savo čempionatą ir išsidalino vietas, nematė galimybės nieko atnaujinti iki vasaros.

Respublik

2020 Bal 03 19:47

Visai įdomu pasiklausyti kaip mąsto ne topibių lygų vadovai.

https://open.spotify.com/episode/1A3OTv ... 1yCuPOTCEw

Respublik

2020 Bal 23 01:24

Is this Eastern Europe’s answer to City Football Group, Red Bull and the Pozzos?
https://theathletic.com/1732140/2020/04 ... -ownership

Two Eastern European investors, Roman Dubov and Sergey Lomakin, provide substantial financial backing and are involved in the ownership structures of three clubs: Latvian champions Riga, Cypriot top-flight side Pafos and third tier Russian team Rodina Moscow.

Lomakin's public profile is discreet, but he made his fortune in Russian retail. Dubov, born in Hungary, has wide-ranging business interests in sport, most notably across Formula 1, the World Rally Championship, the Spartak Moscow ice hockey team and snooker.

Dubov was previously part of the CSI consortium that owned Portsmouth 10 years ago but frontman Vladimir Antonov was forced to step down due to legal proceedings in Lithuania. Dubov, who was not accused of any wrongdoing, says: “I met a lot of good people and they worked with me since. Michael Appleton helped me in Paphos and Steve Cotterill in Riga. One of the commercial directors helped me at Spartak's ice hockey club. It was a good experience. They deserve good ownership and to be in a higher position."

Jeremy Steele, whose time at Portsmouth came prior to Dubov's involvement with the club, is sporting director of Riga, Pafos and Rodina.

What is the opportunity identified here?

Dubov explains: "We seriously believe football is undervalued and not many people run it like a professional business, particularly in Eastern Europe. We see the opportunity to do it well. Historically in Eastern Europe, most sport was subsidised by governments, by the unions, rather than running it like a business company. It is why so many clubs have struggled over the past 10 years. There is an opportunity."

Is it fair to say, therefore, that clubs from the old Soviet Union are still playing catch-up, some 30 years on from the fall of the USSR?

"Yes, I think so," Dubov says. "If we talk about Russia, Ukraine, 80 per cent of the clubs are heavily subsidised by the government, and 70 per cent of the budget of those clubs is subsidised by the government. Sport is run like a charity organisation rather than business.

"In the old Eastern Europe, it needs another 10 to 15 years to go to the next level. I don't think there will be big opposition to more privatisation. It is more that television rights are not so high, ticket and gate receipts are not so high, so there will not be many brave people willing to take these clubs on. Zenit St Petersburg are privately owned by Gazprom, so it will be difficult to buy them out. Lokomotiv Moscow belong to the Russian Railway, so is still part of the Russian infrastructure. We think, therefore, that the best way is to invest in and grow small clubs in the second or third division. Krasnodar were taken over from nothing and over the past decade they built one of the most popular clubs in Russia, but it is more exceptional than normal.

"We are on a smaller scale. We are covering the markets we know. We understand the potential. There are, for example, only six or seven professional academies in Russia. We want to develop young talent. At Rodina Moscow, we play in the lower division, but the oldest player is 23. We give the opportunity for younger players to play. They are in the middle of the table (eighth of 14) and doing really well."

Dubov ads: "Currently they are three different ownerships for the three clubs, but we are trying to find a way to manage it as a group. As part of a group, you save costs in scouting and management and it is easier to sell sponsorship through the group, as there is greater coverage. We only do it from the commercial side for now. We are working closely with lawyers to sense opportunities, to build a group."

And Pafos? "Many reasons," Dubov begins. "First of all, the weather is good and the pitches are good, so you can train all year. On the pitch, you can have 11 foreigners playing, whereas normally there are rules about homegrown players. The important point, also, is the tax from PAYE income is only 11 per cent, so it is manageable. And then, it is also a place that is more simple to adapt for players from South America and Africa. The Cypriot people are friendly, the climate is similar, there is no racism, it is simple for everyone."

Dubov says: "I can say that for African players, when you get to Riga, it is quite cold, the people have different characters. There are less smiles and people feel a bit less comfortable. In Cyprus, people smile more, they are very helpful and do not have any issues with any personalities."

He is sporting director of the three clubs, but Steele has been primarily working on Paphos in his first season in the job. "Pafos is the club the owners want me to focus on," he says. "I have been here since August and tried to build it up. They have invested in training facilities. They built a new gym on the side of the building. There was not much there before. There is a new first-team facility, they renovated the academy building. The investment has gone into pitches, which have all been redone.

"We have agreed with the owners that, yes, OK, it is good to have experienced players. For older players coming to Cyprus, the average age of the league is over 30, I don't think players mind. The number of games is fewer, obviously compared to the Championship toll of midweek games. Here it is one game a week and the island is not big and the longest trip is 90 minutes.

"It is a very attractive proposal: it is sunny every day, nice beaches. But we need to find a way to buy young, talented players to grow with the club and if they go on and get sold for a profit and a return investment, then they have done their job and we did our job."

Respublik

2020 Bal 25 01:14

Belarus pulling out all stops to build a worldwide football audience
https://www.dailyrecord.co.uk/sport/foo ... d-21901400

Respublik

2020 Geg 15 00:15

Ventspilio prezidentas truputi paatviravo apie finansus latvių futbole
http://sportacentrs.com/futbols/virslig ... vs_vid_kra

bronius

2020 Geg 15 07:31

Torpedo-BelAZ klube korona nustatyta dviems žaidėjams:
https://charter97.org/ru/news/2020/5/14/376469/

Isloč komandoje - irgi. Įtarimai Energetik-BGU komandoje:
https://charter97.org/ru/news/2020/5/14/376461/

Minsk ir Arsenal - po vieną. Įtarimai Baranovičiuose:
https://charter97.org/ru/news/2020/5/14/376436/

Respublik

2020 Geg 29 23:13

Čia šiaip, bet pavyzdys kaip šiandien finansiškai atrodo trenerių kontraktai Kazachstane.
On 10 July 2018, the Bulgarian coach, Mr Dimitar Dimitrov (hereinafter: the Claimant or
the coach) and the Kazakh club, FC Irtysh Pavlodar (hereinafter: the Respondent or the
club) signed an employment contract (hereinafter: the contract) valid as from the date
of signature until 30 December 2020 according to which the coach was employed as
“Head Coach”.

2. Article 3 of the contract provided the following payments, each payable “not later than
the first ten days of the following month”:
2.1. USD 25,000 as a net monthly salary during the 2018 season;
2.2. USD 37,500 as a net monthly salary as from 1 January 2019.

On 10 July 2018, the Bulgarian coach, Mr Petar Kolev | Mr Georgi Chilikov (hereinafter: the Claimant or the
coach) and the Kazakh club, FC Irtysh Pavlodar (hereinafter: the Respondent or the
club) signed an employment contract (hereinafter: the contract) valid as from the date
of signature until 30 December 2020 according to which the coach was employed as
“Assistant of the Head Coach of the main team”.

2. Article 3 of the contract provided the following payments, each payable “no later than
the first decade of the next month”:
2.1. USD 8,000 as a net monthly salary during the 2018 season;
2.2. USD 10,000 as a net monthly salary as from 1 January 2019.

3. Article 3 further provided the following : “During the validity of this Employment
Contract, the Employee shall be paid the following bonuses (premiums) during the
Championship of the Republic of Kazakhstan, the Cup of the Republic of Kazakhstan
and the UEFA Europa League:
3.6.1. 2,000 (two thousand) US dollars (net) for each official match won;
3.6.2. 1,000 (one thousand) US dollars (net) for a drawn away official match.”

Respublik

2020 Bir 08 09:03

Čia šiaip, bet pavyzdys kaip šiandien finansiškai atrodo trenerių kontraktai Kazachstane.
Ir šią savaitę Irtysh'ius paskelbė kad dėl lėšų trūkumo ir susidariusių skolų klubas nebedalyvaus čempionate ir lyg ir bus likviduojamas.
https://pflk.kz/rus/news/5700#league=2

Be to skelbiama, kad Kaysar irgi turi prisikaupusių didelių skolų.

Grįžti į