bronius
Vyr. diskusijų administratorius
Pranešimai: 11746
Užsiregistravo: 2010 Vas 10 14:01
Palaikoma komanda: LT rinktinė
Miestas: Vilnius

Re: Straipsniai

2013 Sau 05 11:59

Gargžduose – skulptūros futbolui idėja
„Gargždų kraštas“
http://sportas.delfi.lt/futbolas/gargzd ... slink=true" onclick="window.open(this.href);return false;
2013 m. sausio 5 d. 10:51

Pasitikdami jubiliejinius, 760-uosius miesto gimtadienio metus, gargždiškiai diskutuoja, kad miestelyje galėtų atsirasti skulptūra futbolui ir legendinei komandai Gargždų „Banga“. Nauja idėja Gargžduose pastatyti skulptūrą, skirtą futbolui, jau sulaukė palaikymo. „Visur Lietuvoje ir pasaulyje gyvas legendinis „Bangos“ šūkis „Kas laimės, kas laimės – Gargždų „Banga“ – išties garsina mūsų miestelį. Be to, futbolo tradicija yra ne tik praeities, bet ir šių dienų legenda, kasmet garsinanti mūsų miesto vardą. Parodytas ne vienas televizijos laidų reportažas, parašytas ne vienas straipsnis narpliojant, kokia futbolo populiarumo Gargžduose ir Gargždų „Bangos“ fenomeno Lietuvoje, priežastis. Esame įsitikinę, kad būtina originaliai įamžinti futbolo tradicijas Gargžduose. Tai šiandienos, o ne vakar dienos vertingiausia mūsų miestelio tradicija ir aktualija“, - teigia idėjos autoriai - neformalaus jaunimo bendruomenė „Taškas G“.

Meras pritaria

Išgirdęs apie jaunuolių pateiktą pasiūlymą Gargžduose įamžinti futbolo klubo „Banga“ fenomeną, Klaipėdos rajono meras Vaclovas Dačkauskas entuziastingai sutiko šią idėją. „Netrukus „Banga“ kaip tik švęs 50-ąjį jubiliejų, galėtume įamžinti futbolo tradicijas Gargžduose, - svarstė V. Dačkauskas. – Pritarčiau, jei stadione, ar šalia stadiono atsirastų skulptūra futbolui. Juolab, kad futbolo tradicijos Gargžduose buvo gyvos ir prieškariu, ne tik sovietmečiu. Istoriniuose šaltiniuose randama informacijos, kad tuomet, kai Gargžduose 60 proc. gyventojų buvo žydai, čia žaidė jų įkurta komanda „Makabi“, o gargždiškių komanda žaidė pasivadinusi „Ąžuolyno“ vardu. Manau, kad jaunimo idėja gera, tikiu, kad sulauks ir bendruomenės pritarimo“, - sakė V. Dačkauskas.

Buvęs meras prisidėtų

Klaipėdos rajono savivaldybės Opozicijos lyderis Sigitas Karbauskas „Gargždų kraštui“ sakė, kad ir pats pagal išgales finansiškai prisidėtų prie tokios idėjos įgyvendinimo Gargžduose. „Puiki idėja. Dar smagiau, kad ją atnešė ne valdininkai, o gargždiškiai, - „Gargždų kraštui“ sakė S. Karbauskas. – Šiandien vienas labiausiai Gargždus garsinančių projektų – būtent futbolo klubas „Banga“. Futbolas yra tas dalykas, kurį visi mėgstame ir už kurį daugelis sergame. Ne veltui į Gargždų stadioną stebėti rungtynių ateina bene daugiausiai žiūrovų šalyje. Manau, kad idėja turi racijos. Klaipėdos rajono pavadinimo greičiausiai nepakeisime, todėl būtent dėl to svarbu stiprinti ir garsinti Gargždų vardą“, - savaitraščiui sakė Opozicijos lyderis. S. Karbauskas mano, kad skulptūros futbolui vietą turėtų parinkti gargždiškiai.

Reikia legendos

Tarybos narys Martynas Pocius taip pat palankiai sutiko šį pasiūlymą. „Manau, kad jau per šių metų Gargždų jubiliejų galėtume įgyvendinti sumanymą. Žinant gargždiškių meilę futbolui, esu įsitikinęs, kad ir privačių rėmėjų, aistruolių lėšų šiam projektui įgyvendinti galima būtų pritraukti, - sakė jis. – Įsivaizduočiau šią skulptūrą stovint netoli stadiono, arba net Klaipėdos gatvėje, gal prie įvažiavimo į miestą. Skulptūra galėtų turėti ir kokią nors kitą idėją. Pavyzdžiui, sostinėje labai išpopuliarėjo „Stebuklo“ plytelė, kuri neva išpildo norus. Galbūt reikia kurti legendą, kad patrynus Gargžduose stovinčio futbolo kamuolio skulptūrą tris kartus, ar apėjus aplink ją tris ratus, laimėsite kokį nors savo gyvenimo mūšį, ar varžybas, kaip visuomet laimi Gargždų „Banga“, kaip skelbiama skanduotėje „Kas laimės, kas laimės...“, - šmaikštavo politikas.

Idėjas - bendruomenei

Labdaros ir paramos fondo „Gargždų rėmėjas“ vadovas Nerijus Galvanauskas „Gargždų kraštui“ sakė palaikantis idėją įamžinti futbolą Gargžduose. „Pirmiausia į galvą šauna dvi erdvės, kur tokia skulptūra galėtų atsirasti – stadiono prieigose arba Gargždų parke. Tačiau manau, kad geriausiai vietą tokiam svarbiam simboliui parinktų urbanistai, architektai. Reikėtų atsižvelgti į žmonių srautus, kitus niuansus, - savaitraščiui teigė jis. – Manau, kad į diskusiją reikia įtraukti bendruomenę. Gargždiškių nuomonė, kokia skulptūra futbolui, kokioje vietoje, su kokia idėja, turi atsirasti Gargžduose – svarbi. Esu įsitikinęs, kad galime įamžinti ir cepelinus, kurie anksčiau labiau garsino Gargždus, ir Gargždų futbolo klubo „Banga“ veiklą, kuri garsina miestą šiandien, yra aktuali jaunimui. Gargždų miesto vardo garsinimo niekada nebus per daug, todėl visos iniciatyvos – geras dalykas“, - sakė N. Galvanauskas.

Kamuolio neužtektų

VŠĮ „Gargždų futbolas“ vadovas Rimantas Mikalauskas „Gargždų kraštui“ prisipažino, kad apie „Bangos“ ir futbolo įamžinimą pagalvojęs jau tuomet, kai gargždiškiai plačiai aptarinėjo skulptūros cepelinams idėją. „Žinoma, kad man ši idėja patinka, juk esu futbolą populiarinančios įstaigos vadovas. Smagu, kad ir jaunimas mato prasmę įamžinti futbolą Gargžduose. Galbūt tiktų tokią skulptūrą pastatyti netoli stadiono, tačiau tai tik viena iš galimų vietų. Reikėtų pasitari su bendruomene, galbūt paskelbti konkursą, kad būtų pasiūlyta geriausia vieta, geriausia idėja skulptūrai, - svarstė „Gargždų futbolas“ direktorius. – Manau, kad neužtektų pastatyti futbolo kamuolio ar futbolo batelių skulptūrą, nes Gargždų „Banga“ yra ne vien tik profesionali futbolo komanda. Tai ir vaikai, kurie mokosi žaisti futbolą, ir jų tėveliai, bendruomenė, sirgaliai ir aistruoliai, privatūs rėmėjai nuolat palaikantys futbolo idėją ir savivalda, kuri iš dalies finansuoja ir palaiko futbolo tradicijas Gargžduose. Vien futbolo kamuolys neatspindėtų Gargždų „Bangos“ legendos dvasios“, – „Gargždų kraštui“ sakė R. Mikalauskas. Jo nuomone, skulptūros ar paminklo futbolui finansavimas galėtų susidėti iš kelių lėšų šaltinių. „Dabar Gargždų „Banga“ finansuojama ir iš savivaldybės biudžeto, ir iš privačių rėmėjų lėšų, prie futbolo puoselėjimo prisideda ir kiekvienas sirgalius, perkantis bilietą į varžybas, ar „Bangos“ marškinėlius. Tokiu pat principu, manau, turėtų būti surinktos lėšos ir skulptūrai. Viliuosi, kad idėja sulauks ir politikų, ir bendruomenės pritarimo bei idėjų, kaip geriau tą idėją įgyvendinti“, - teigė R. Mikalauskas.

Respublik
Pranešimai: 8574
Užsiregistravo: 2015 Bal 02 17:57

Skulptūros, paminklai futbolui Lietuvoje

2020 Spa 31 15:42

Walking the Roads to Victory in Lithuania’s Sports Capital
https://visit.kaunas.lt/en/kaunastic/wa ... s-capital/

The entrance to the National Football Academy in Žaliakalnis is marked by the sculpture “Lithuanian Footballer” by Džiugas Jurkūnas, erected in 2009. The sketch was inspired by the Lithuanian press of 1934, which is what the young players looked like then. One more football symbol awaits on Jonava street. Not far from where the Jewish sports and gymnastics union Makabi opened a stadium 100 years ago, a sculpture by artist Gediminas Pašvenskas was unveiled in 2020. It replicates a footballer’s shoe in the running phase.


„Makabi“ stadiono vietą primins skulptūra Jonavos gatvėje
https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas ... eje-993726
Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė

Jonavos gatvėje, netoli nuo tos vietos, kur prieš 100 metų buvo atidarytas „Makabi“ stadionas, iškilmingai atidengta menininko Gedimino Pašvensko skulptūra.

Važiuodami šešių eismo juostų Jonavos gatve, veikiausiai, nei nesusimąstote, kad lygiai prieš 100 metų čia buvo futbolo stadionas – 1920-aisiais įkurta žydų sporto ir gimnastikos sąjunga „Makabi“ dar po metų, spalio 19 dieną Neries pakrantėje įrengė futbolo aikštę, pavadintą tokiu pat vardu.

„Pirmasis stadionas buvo Ąžuolyne. Antrasis – čia, tiesa, šiek tiek toliau nuo vietos, kurioje dabar stovime. Buvo ir trečias – Panemunėje, tik Panemunė tuo metu priklausė ne Kaunui, o Kauno sričiai “, – prisiminimais dalijosi Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas, anuomet aikštėje ir pats ne kartą spardęs futbolo kamuolį.

Nuo 1920 iki 1940 metų veikęs stadionas talpino maždaug pustrečio tūkstančio žiūrovų, turėjo bėgimo taką ir nedidelę tribūną.

„Viskas buvo gerai, tik jei kamuolys nuriedėdavo į Nerį, žiūrovai išsiskirstydavo. Nelaukdavo 10 min. kol kas nors jį ištrauks iš vandens“, – kuriozines situacijas prisiminė G.Žakas. Jo prisiminimus savaisiais papildė Lietuvos sporto klubo „Makabi“ prezidentas Semionas Finkelšteinas. Ilgametis vadovas prisiminė ne tik į vandenį krentančius kamuolius, bet ir 1926-1931 metų potvynius, kurie užsemdavo visą aikštę, palikdama kyšoti tik tribūnas.

Stadione buvo surengta daugybė varžybų. 1922-aisiais čia vyko pirmasis Lietuvos futbolo čempionatas, 1931 metais – pirmosios tarptautinės futbolo varžybos, kuriose susirungė Rumunijos ir Lietuvos sportininkai. Pastariesiems tąkart nepasisekė – rezultatu 4:2, šeimininkai turėjo pripažinti svečių pranašumą.

„Labai teisingai pastebėjo S.Finkelšteinas, kad šiame stadione vyko ne tik žydų „Makabi“, bet ir Lietuvos rinktinės varžybos. Tai reiškia, kad stadionas buvo atviras ne tik savo sporto klubo nariams“, – Kauno žydų bendruomenės pirmininkas neslėpė sielvarto, kad dauguma klubo narių, dovanojusių skambias pergales, neliko gyvųjų tarpe – jie buvo nužudyti.

Pagerbiant išėjusiųjų atminimą, prisimenant istoriją ir kelią, kurį per 100 metų nuėjo „Makabi“ klubas, penktadienio popietę šalia ofisų pastato „Kauno dokas“ atidengta skulptūra. Anot idėjos sumanytojo, skulptoriaus G.Pašvensko, jo darbas atkartojo futbolininko batelį bėgimo stadijoje.

„Puiki mintis ir nepriekaištingai atliktas darbas“, – susirinkusieji negailėjo pagyrų kūrėjui ir vylėsi, kad Neries krantinėje paliktas ženklas, bus tarsi priminimas jaunajai kartai.

Paveikslėlis
Paveikslėlis

Respublik
Pranešimai: 8574
Užsiregistravo: 2015 Bal 02 17:57

Re: Skulptūros, paminklai futbolui Lietuvoje

2020 Gru 13 23:31

Ąžuolai supa ir paminklą
https://www.lrytas.lt/sportas/krepsinis ... -17395414/

Dar keturi ąžuolai 2014 metais buvo pasodinti Vytauto parko pakraštyje, greta Vaižganto gatvės.

„Tada buvo minimos Lietuvos sporto sąjungos įkūrimo metinės. 1919 metais įkūrus šią sąjungą jai priklausė keturių sporto šakų – futbolo, teniso, sunkiosios ir lengvosios atletikos – sportininkai. Vytauto parke ta proga vyko šių sporto šakų varžybos. Pagerbiant profesionalaus sporto atsiradimą Lietuvoje toje vietoje ir pastatėme paminklą, pasodinome 4 ąžuolus“, – pasakojo P.Majauskas.

Šie medžiai taip pat yra prižiūrimi ir auga.

P.Majauskas įsitikinęs, jog kauniečiai yra pagerbę tikrai išskirtinius sporto atstovus ar įvykius, ir džiaugėsi, kad medžiai nepaliekami likimo valiai.

Lakūno sodinuko nesaugojo

Mieste yra ir sportininkams skirtų medžių, kurie buvo pasodinti seniau ir juos daugelis jau yra pamiršę. Apie tokius pagarbos ženklus puikiai žino buvęs ilgametis Lietuvos sporto muziejaus direktorius Pranas Majauskas.

Aktyvus kaunietis pasakojo, kad prie S.Dariaus ir S.Girėno stadiono ąžuolą dar tarpukariu buvo pasodinęs Steponas Darius. Garsus lakūnas buvo ir Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos pirmininkas. Sovietmečiu remontuojant stadiono prieigas ąžuolas nudžiūvo, nes jo niekas nesistengė saugoti.

P.Majauskas sakė, kad minint sąjungos 95 metų sukaktį 2014 metais ąžuolas vėl buvo pasodintas. Dar vienas ąžuolas auga visai netoli –- prie pagrindinio Kauno sporto halės įėjimo. Jis skirtas legendiniam boksininkui Algirdui Šocikui atminti. Medelis buvo pasodintas 2014 metais.

„Nors abu sporto objektai atnaujinami, mačiau, kad medžiai nėra nukentėję“, – džiaugėsi P.Majauskas.

Respublik
Pranešimai: 8574
Užsiregistravo: 2015 Bal 02 17:57

Re: Skulptūros, paminklai futbolui Lietuvoje

2021 Vas 06 23:06

Pasvalio kultūrinis fenomenas: medžio drožėjų kūrybinės stovyklos
https://www.bernardinai.lt/pasvalio-kul ... stovyklos/

Paveikslėlis
Skulptūra „Į stadioną“ Pasvalio kultūros ir poilsio parke (1986 m.). Gražvydo Balčiūnaičio nuotrauka

Respublik
Pranešimai: 8574
Užsiregistravo: 2015 Bal 02 17:57

Re: Skulptūros, paminklai futbolui Lietuvoje

2021 Lap 30 08:26

The Sporting Statues Project records and researches statues of sportsmen and women around the world
http://offbeat.group.shef.ac.uk/statues/

Pasaulinė duombazė.

Ir Vytauto Kochanausko skulptūra vienintelė įregistruota Baltijos šalyse.
http://offbeat.group.shef.ac.uk/statues ... tautas.htm
Paveikslėlis

‘A lot of grounds are like bland town centres – they need some visual identity’ – the rise of football statues
https://theathletic.com/2976821/2021/11 ... ll-statues

Since 1990, across Britain and beyond, football statues have been on the rise. There are over 600 of them now, with more in the pipeline of planners and the studios of sculptors.

Respublik
Pranešimai: 8574
Užsiregistravo: 2015 Bal 02 17:57

Re: Skulptūros, paminklai futbolui Lietuvoje

2022 Gru 16 18:49

Kunigaikštis Vildaugas, „Žalgiris“, berniukas Vilnius... Kokie personažai pasakoja sostinės istoriją?
https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/200 ... s-istorija
https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12 ... -istorijos

Lietuvos nacionalinio muziejaus Istorijų namuose vykstančioje parodoje „Aš esu vilnietis“. Apie išskirtines istorines asmenybes ir net keistuolius, kurie atskleidžia Vilniaus įvairovę ir kosmopolitiškumą, pokalbis su muziejininke Diana Streikuviene.

Parodą „Aš esu vilnietis“ Istorijų namuose apžiūrėti galima iki kitų metų rudens.

Grįžti į