...

Sukčiai, lažybininkai ir sutartos rungtynės

2012 Bal 20 13:56

Diskusijos apie korupciją sporte atgarsiai Igno Krasausko straipsnyje "Nešvarios sporto lažybos Lietuvoje: tai vyksta ir po "Naglio" skandalo" Interneto portale IQ.lt
https://transparency.lt/diskusijos-apie ... tale-iqlt/
sausio 17, 2012

Lažybų rinkos plėtros Lietuvoje nepristabdė net ekonominis nuosmukis, o nesąžiningos lažybos vilioja ne tik galų nesuduriančių klubų žaidėjus, bet ir jaunąją sportininkų kartą. Nesąžiningais statymais įtariami net jaunieji Lietuvos rinktinės krepšininkai aukščiausio lygio varžybose – Europos U-18 čempionate. Nepaisant „Naglio“ krepšininkų pernai sukelto lažybų skandalo ir jį lydėjusių bausmių bei etikos kodeksų priėmimų, nešvarūs statymai Lietuvos krepšinio lygoje vyksta toliau, o futbole, vienos lažybų bendrovės teigimu, situacija yra „tragiška“.

Lietuvos krepšinio federacija (LKF) teigia, kad dar šiais metais pavyks pasirašyti bendradarbiavimo susitarimą tarp sporto organizacijų ir lažybų bendrovių dėl operatyvių informacijos apie įtartinus statymus mainų. Tačiau vienos iš lažybų bendrovių vadovas teigia, kad kol kas visa tai – tik kalbos.

Užsikabino ir Lietuvos rinktinės vaikinai

IQ pašnekovai pasakojo, kad vienas metimu kabliu garsėjantis krepšininkas buvo kone pirmasis, kuris prieš beveik 10 metų lažinosi dėl to, kiek taškų įmes rungtynių metu. Vieną baudą pataikė, kitą sąmoningai prametė ir pasiprašė keitimo – taip situaciją vienose rungtynėse atsimena pašnekovas. Kadangi Lietuva yra gintaro šalis, pavadinkime reiškinį, kai sportininkai susigundo nešvariomis lažybomis, gintariniu kabliu.

Kabliu garsėjantis krepšininkas žaidė ir Palangos „Naglio“ komandoje, kurios trys krepšininkai pernai, pačiam klubui paviešinus įtartinus faktus, pričiupti dėl to, kad statė už savo klubo pralaimėjimą „Žalgiriui“ dideliu skirtumu.

Tai įrodyta vaizdo įrašais. Lietuvos krepšinio lyga (LKL) skyrė žaidėjams bausmes, LKF patvirtino etikos ir drausmės kodeksą. Tačiau situacija iš esmės nepasikeitė – sąlyginai skurdžių (o kartais apskritai atlyginimų nemokančių) Lietuvos klubų žaidėjai toliau prisiduria statydami dėl savo ar savo komandų rezultatų.

„Tai vyksta toliau. Su „Naglio“ variantu nebuvo išspręsta taip, kad žaidėjams tikrai būtų baisu šitaip elgtis“, – sako lažybų bendrovės „TonyBet“ vykdomasis direktorius Vytautas Kačerauskas.

Pasak jo, praėjus vos savaitei po Palangos komandos skandalo „Neptūno“ žaidėjai mače su tuo pačiu „Žalgiriu“ vėl statė prieš savo komandą. V. Kačerausko teigimu, vieninteliai LKL susitikimai, kuriuose žaidėjų „maklės“ neįmanomos, yra „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ dvikovos.

Kalbantys apie nesąžiningą sportininkų elgesį pabrėžia grėsmę jaunajai sportininkų kartai: talentai gali nusivilti sporto idealais ir mesti sportuoti arba kelti pavojų savo karjerai susiviliodami nešvariais pinigais.

Bet gintarinis kablys pagavo kai kuriuos jaunuosius krepšininkus. V. Kačerausko teigimu, net ir aukščiausio lygio rungtynėse – U-18 Europos čempionate – du Lietuvos rinktinės „vaikiukai“ buvo įtariami pastatę už savo rezultatus.

Amžinas paklausos ir pasiūlos ginčas

Kad būtų išvengta tokio tiesmukai nesąžiningo žaidėjų elgesio, pakaktų iš lažybų bendrovių pasiūlos pašalinti galimybę statyti dėl pavienių žaidėjų pasirodymo. Tačiau lažybų bendrovės tuo nesuinteresuotos, kadangi statymo galimybių įvairovė yra patraukli jų klientams.

Panašu, kad konkurencija šioje srityje yra gana stipri, nes, Valstybinės lošimų priežiūros komisijos duomenimis, net ekonomikos nuosmukis, sudavęs stiprų smūgį bendrai azartinių lošimų rinkai Lietuvoje, nepristabdė lošimų punktų plėtros Lietuvoje. 2007 metais buvo galima lažintis 116 punktų, o 2010 metais – jau 176 punktuose. Be to, bendrovės vykdo veiklą ir internete.

Į stereotipinį ginčą, kas kaltas – ar pasiūla, ar paklausa – Vilniuje gruodį „Transparency International“ surengtos diskusijos metu buvo įsitraukę „Sakalų“ klubo vadovas Linas Kvedaravičius ir V. Kačerauskas.

„Sakalų“ direktorius teigė, kad blogas elgesys atsiranda dėl to, kad apskritai sudaroma tokia galimybė. „TonyBet“ direktorius atkirto, kad žaidėjai taip elgtis skatinami, kai klubai nesugeba sumokėti uždirbtų atlyginimų.

L. Kvedaravičius pripažįsta, kad būtent tokia situacija buvo susidariusi „Alytaus“ klube. Administracija, neišgalėjusi mokėti atlyginimų, krepšininkams leido elgtis kaip nori. Tuomet prasidėjo „Alytaus“ klubo pralaimėjimų dideliais rezultatais serija, po kurios 2010 metais visa LKL buvo pašalinta iš tarptautinės lažybų bendrovės „Pinnaclesports“ statymų pasiūlos.

Tačiau tariamas skurdas ar galimybė prisidurti prie neva kuklaus atlyginimo – prastas lažybininkų argumentas, kadangi į korumpuotas lažybas ar susitarimus dėl baigties įtraukiami ir šimtus tūkstančių eurų uždirbantys aukščiausio lygio žaidėjai bei teisėjai, ir ištisos rinktinės bei aukščiausi tarptautinių federacijų pareigūnai.

Atsakomybė – kaip karšta bulvė

Pasak „TonyBet“ direktoriaus V. Kačerausko, bendradarbiavimas tarp sporto lygų ir lažybų bendrovių iki šiol buvo problemiškas: jei lažybininkai pastebi įtartinus statymus ir bando apie tai informuoti lygas prieš rungtynes, jie kaltinami dėl sąmyšio kėlimo, o jei pretenzijos keliamos po rungtynių, įtariami vengimu vykdyti įsipareigojimus klientams.

Apie tai liudija LKL reakcija į antros pagal dydį lažybų bendrovės „Orakulas“ pretenzijas. 2011-ųjų balandį įmonė pareiškė turinti pagrįstų įtarimų apie nesąžiningus susitarimus ne tik „Naglio“ tyčia dideliu skirtumu pralaimėtame mače su „Žalgiriu“, bet ir tuo pačiu metu vykusiose Kėdainių „Nevėžio“ bei Prienų „Rūdupio“ rungtynėse. Bendrovė buvo sustabdžiusi laimėjimų išmokėjimą abiejuose šiuose mačuose.

„Manau, čia prasideda lažybų bendrovių interesai – galbūt jos pačios susiduria su sunkumais išmokant laimėjimus, todėl prasideda tokie veiksmai. <…> Tegu lažybų bendrovės padeda ant salo konkrečius įrodymus ir tada posėdyje mes spręsime, kokių veiksmų imtis“, – tuomet sakė LKL generalinis direktorius Linas Gilys.

Tuo metu Generalinės prokuratūros prokuroras Kęstutis Vagneris, pats aktyvus sporto mėgėjas, teigia, kad verslo ir sporto organizacijoms reikalingas bendradarbiavimo susitarimas, kurio pagrindu būtų galima užsiimti prevencija ir aiškiai spręsti įtartinas situacijas.

„Bendradarbiavimas grįstas ne žodžiu, o ne pagal situaciją, bet kiekviena šalis žino savo įsipareigojimus – kada pranešti, pagal kokius kriterijus pranešti. Po to nekyla teisinių klausimų, kas yra kaltas ir kieno atsakomybė“, – viešoje diskusijoje apie korupciją sporte aiškino K. Vagneris.

Federacija ramina ir žada

LKF generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas IQ užtikrintai teigė, kad jau šiais metais gali būti sukurta sporto organizacijų ir lažybų bendrovių bendradarbiavimo sistema Lietuvoje.

Pasak jo, „Naglio“ istorijos „rezonansas išeis į naudą“, nes būtent po to susigriebta ieškoti būdų, kaip užkirsti kelią tokio tipo nesąžiningam elgesiui sporte.

M. Balčiūnas priminė, kad į LKF viceprezidento pareigas pernai buvo išrinktas „TonyBet“ savininkas Antanas Guoga, kuris „dideles pastangas deda“, kad būtų sukurtas sisteminis lažybų verslo ir sporto organizacijų bendradarbiavimo formatas.

„Dabar fizinis kontaktas yra, žinome vieni kitų telefonus, tačiau reikia ne tik tarp personalijų, bet ir sistemiškai“, – apie santykius su lažybų verslu sakė M. Balčiūnas. Jo teigimu, LKF siekia sukurti naują asociaciją, kurioje dalyvautų lažybų bendrovės ir sporto organizacijos – ne tik krepšinio, bet ir futbolo bei kitų sporto šakų. Pagrindinis tokios asociacijos tikslas esą būtų operatyvūs informacijos mainai apie įtartinus statymus ar žaidėjų elgesį.

Nors M. Balčiūnas lažybų bendrovių nusistatymą įvertino kaip itin teigiamą, vienas prašęs likti neįvardintas LKF pareigūnas teigė, kad verslininkai nėra itin linkę bendradarbiauti, nes baiminasi, jog net ir sąžiningi jų klientai gali pasijausti nesaugūs dėl savo asmeninės informacijos.

Tuo metu didžiausios Lietuvoje „TopSport“ lažybų bendrovės vienas savininkų Dainius Gulbinas IQ teigė, kad jo verslas yra „pasiryžęs bendradarbiauti“, tačiau, pasak jo, kol kas viskas apsiribojo tik keliais pokalbiais su krepšinio federacija. D. Gulbinas taip pat teigė, kad iniciatyvos laukia iš sporto federacijų.

Nepamokė

Pernai Lietuvos krepšinio lyga tris „Naglio“ žaidėjus įpareigojo sumokėti po 3000 Lt baudas ir lygtinai skyrė dvejų metų diskvalifikaciją. Toks LKL sprendimas priimtas ad hoc, nesivadovaujant jokia formalia tokiems atvejams numatyta tvarka, nes jos paprasčiausiai nebuvo.

K. Vagnerio teigimu, žaidėjams skirta bausmė buvo tik formali, „kad neįvyktų visiškas nebaudžiamumas“. Jis pastebi, kad ir patys žaidėjai dėl baudų nesiskundė.

Kai kurių IQ pašnekovų manymu, už tokį prasižengimą Palangos krepšininkams turėjo būti skirta reali diskvalifikacija, tačiau LKL prieš artėjantį Europos krepšinio čempionatą Lietuvoje stengėsi viską išspręsti kuo tyliau, be to, atsižvelgta į tai, kad lažybų faktą iškėlė pats „Naglio“ klubas.

„Juk federacijos neturi operatyvinės veiklos galimybių – sekti tuos žmones, gaudyti, kažkaip juos bandyt reguliuot, prevenciją daryti“, – teigia „Sakalų“ komandos direktorius L. Kvedaravičius. Jis, pabrėžiantis lažybininkų ir sportininkų bendradarbiavimo svarbą, teigia, kad pirmasis verslininkų supratingumo žingsnis galėtų būti statymo dėl individualių sportininkų rezultatų pašalinimas iš pasiūlos.

Be to, L. Kvedaravičius apeliuoja ir į teisėsaugos institucijas, kurios galėtų prisidėti, kadangi nesąžiningos lažybos ar susitarimai dėl rungtynių yra sukčiavimas.

Futbolas žeminasi

Situacija Lietuvos futbole vertinama dar prasčiau nei krepšinyje. V. Kačerauskas ją įvardino kaip „tragišką“. Lažybų bendrovės, pasak jo, vienu metu buvo priverstos apskritai nebeleisti statyti už pavienių rungtynių baigtį – leisdavo lažintis tik iškart dėl keturių ar penkių mačų rezultatų.

Taip pat Panevėžio „Ekrano“ mačas su Oslo „Valerenga“ klubu 2007 metais. Tuomet Lietuvos vicečempionai UEFA taurės turnyro atrankos 2-ojo etapo pirmąjį mačą Panevėžyje sužaidę lygiosiomis 1:1, atsakomąsias rungtynes pralaimėjo 0:6, o po mačo kilo muštynės tarp pačių panevėžiečių.

Vienas su konfidencialumo sąlyga sutikęs kalbėti Lietuvos futbolui artimas asmuo teigė specialiai peržiūrėjęs šių rungtynių įrašą ir matęs „ne keistokai, o stipriai keistai atrodančių“ dalykų: pavyzdžiui, kaip paskutinėmis rungtynių minutėmis prie vartų linijos stovintis Panevėžio komandos žaidėjas nusisuka nuo kamuolio. Pasak jo, tarp futbolininkų kalbama, kad „Ekranas“ turėjo pralaimėti seriją iš anksto sutartu įvarčių skirtumu.

Krepšinio profsąjungos pirmininkas M. Krivcovas teigia, kad „vieša paslaptis“, jog Panevėžio futbolo komanda keleri metai atrankos rungtynes varžovams tiesiog parduoda. „Visi, kas domisi sportu, žino, kad daugybę metų jų kelias Europoje yra skaičiuojamas iki tam tikro žingsnio, kai atsiranda galimybė pasipildyti savo biudžetą kitiems metams. Tai yra vieša paslaptis“, – gruodį teigė M. Krivcovas. IQ jis teigė, kad tokį klubo elgesį galima paaiškinti, bet ne pateisinti, prasta finansine padėtimi.

Dėl šių ir panašių atvejų ne tik vietinės, bet ir užsienio lažybų bendrovės į Lietuvos futbolą žvelgia itin atsargiai, ne kartą pastebėjus įtartinus statymus procesas buvo stabdomas arba apskritai nesuteikiama galimybė lažintis dėl rungtynių.

Kol Lietuvos krepšinyje sutartų nuolatinių mechanizmų saugotis sukčiavimo nėra, o bendrovės nelinkusios iš pasiūlos išimti bent žaidėjus sukčiauti viliojančias statymo galimybes, Lietuvos futbolo federacija giriasi esanti pirmoji, pasirašiusi susitarimą su FIFA (Tarptautine futbolo federacijų asociacija) dėl manipuliavimo rezultatais prevencijos.

„Stiprinti kontrolę ir taisykles būtina, tačiau nereikia svajoti. Pinigų įtaka futbolui niekada nemažės. Dabar internetu galima lažintis už rungtynes bet kuriame pasaulio kampe“, – „Lietuvos rytui“ yra teigęs LFF prezidentas Liutauras Varanavičius.

Tačiau ir pati FIFA, laikas nuo laiko sukrečiama korupcijos skandalų, nesiima pakankamai ryžtingai kovoti su savo – aukščiausio lygio – nesąžiningumu. Nors FIFA deklaruoja siekius ir imasi veiksmų kovoti su korupcija, ji neatsižvelgė į tarptautinio antikorupcijos autoriteto „Transparency International“ pagrindines rekomendacijas, taigi nevyriausybininkai galiausiai buvo priversti nutraukti bendradarbiavimą su ja.

Panevėžys ir Kėdainiai svarbūs Azijoje

„TonyBet“ vykdantysis direktorius V. Kačerauskas teigia prieš kelerius metus, dar dirbdamas vienoje didžiausių pasaulio lažybų bendrovių, šeštadieniais užsienio žiūrovams komentuodavęs Lietuvos moterų tinklinio lygos varžybas. Salėje – vos penki žiūrovai. Tuo metu lažybų bendrovės sąskaitoje – 100 tūkst. eurų.

Panevėžio ir Kėdainių futbolo komandų susitikimas lažybininkams kur nors Azijoje – kaip raudona ir juoda spalva ruletėje. Nesvarbu, už ką statyti, svarbu lošti. Tačiau dėmesys Lietuvos sporto rezultatams ne tik neduoda jokios naudos pačiam sportui, bet gali būti ir kenksmingas – taip, kaip jis nualino Azijos sportą.

„Jei žiūrėtume į visą sporto lažybų pasaulį, anksčiau tai buvo atskiros rinkos – Lietuva, Lenkija, Prancūzija, Vokietija, JAV, Kinija. Dabar tai vienas didelis telkinys ir jame dominuoja azijiečiai. Azijos lažybų bendrovės yra didžiulės. Pavyzdžiui, vienos iš jų metinė apyvarta yra maždaug 8 mlrd. dolerių. Tai yra apie 8 kartus daugiau nei bendra „Adidas“ apyvarta“, – teigė Vilniuje surengtoje diskusijoje „Skype“ kalbėjęs bestselerio apie lažybų korupciją autorius Declanas Hillas.

Šis kanadietis žurnalistas, anksčiau karo ir kitų sričių korespondentas, po kelionių Azijoje ir pokalbių su žmonėmis, dalyvaujančiais tenykščiuose nešvariuose sporto reikaluose, išleido knygą „Parduotos rungtynės“ (angl. The Fix), išverstą į mažiausiai 15 kalbų.

„Perskaičius knygą susidaro įspūdis, lyg pabuvojai kitoje Mėnulio pusėje. Ir visa, ką matei ar įsivaizdavai apie sporto varžybas anksčiau, nebeatrodo taip spinduliuojančiai ir tikroviškai. Nejučiom žiūrėdamas rungtynes vis pagalvoji, ar tai tikra“, – tokius įspūdžius apie D. Hillo knygą dėstė diskusijoje dalyvavęs parlamentaras Julius Sabatauskas.

D. Hillas savo tyrime daugiausiai dėmesio skyrė Azijos šalių lažybų bendrovėms, kurios, jo teigimu, užima 60-70 proc. pasaulio rinkos. Klausantis šio kanadiečio susidaro demoniškas Rytų bendrovių įvaizdis. Tačiau jis jį grindžia faktais apie milijardines apyvartas, dingstančius ir nužudytus žmones, žaidėjų, teisėjų bei federacijų pareigūnų areštus (stipriausios Italijos lygos, Europos masto Vokietijos teisėsaugos tyrimas 2009-aisiais) ir ištisų turnyrų atšaukimą dėl korupcijos (sumo atvejis Japonijoje).

„Tikriausiai sėdite galvodami: kodėl tai turi rūpėti man? Kas man darbo, kas vyksta Kinijoje, Japonijoje, ar Taivane? Bet prisiminkite, kad dabar tai yra viena didelė sporto lažybų rinka. Dauguma besilažinančių žmonių ir dauguma kompanijų yra Azijoje. Jie sugriovė savo pačių sportą, taigi ką jiems daryti? Jie nusisuko nuo Azijos ir pradėjo žvelgti į Europos sportą. Taip, jie statys ant Mančesterio „United“, Miuncheno „Beyern“, tačiau statys ir daugelyje kitų lygų iki pat olandų moterų futbolo antrojo diviziono. Patikėkite, tikrai nėra daug žmonių, kurie žiūri moterų antrojo diviziono futbolą Nyderlanduose, tačiau yra kinų lažybų stebėtojai, žiūrintys tas rungtynes ir gyvai pranešinėjantys į Šanchajų. Jie yra ir Lietuvoje, jie tai daro ir jūsų sportui“.

D.Hillo pasakojimas, matyt, gerokai nustebino su jo knyga nesusipažinusius diskusijos dalyvius. Seimo narys Žilvinas Šilgalis tik vėliau iškėlė klausimą: „Kaip atsiranda kokioje nors Azijos lažybų bendrovėje, pavyzdžiui, Panevėžio „Ekranas“ su Kėdainių „Nevėžiu“? Koks tikslas Azijos bendrovei tokias varžybas be susitarimo įtraukti į savo vadinamąjį meniu, jei visiškai aišku, kad nei vienas azijietis nestatys, nes visiškai nesusigaudo?“

„Atsakymas labai paprastas, – politikui atsakė V. Kačerauskas. – Žmonės azartiški, jie stato ant bet ko. Jie gali nežinoti nei sudėčių, nei nieko. Aš prieš tai, prisipažinsiu, darydavau tą patį, apie ką šnekėjo [D. Hillas] – komentuodavau tiesiogiai rungtynes iš Lietuvos arenų ir panašiai. Lietuvos moterų tinklinio lyga, šeštadienis, dešimta ryto, penki žiūrovai. Lažybų bendrovė renka 100 tūkst. eurų. Jie sako: mes dėl to ir mylim savo klientus – jie stato ir nesupranta už ką stato. Jie mato skaičiukus – tai tas pats, kas matyti ruletėje juoda-raudona. <…> Tik dėl azarto.“

bronius
Vyr. diskusijų administratorius
Pranešimai: 11746
Užsiregistravo: 2010 Vas 10 14:01
Palaikoma komanda: LT rinktinė
Miestas: Vilnius

Re: Ne į temą

2013 Lie 12 13:43

Oho, čia įdomiai. Prieš pat rungtynes teisėjas nutraukia rungtynes:
Матч эстонских команд отменили из-за подозрений в нечестной игре

Матч очередного тура чемпионата Эстонии в Лиге мастеров (сильнейший дивизион эстонского футбола, с нового сезона получивший титульного спонсора и именуемый "Премиум лига") был отменен и перенесен на более поздний срок из-за подозрений в манипулировании результатом встречи. В субботу вечером в рамках Премиум лиги должны были сыграть серебряный призер прошлогоднего первенства и участник Лиги Европы таллиннский клуб "Левадия" и столичный "Калев". Непосредственно перед началом игры в связи с поступившей в Эстонский футбольный союз (ЭФС) информацией о том, что матч может быть договорным, главный судья встречи объявил об отмене матча. ЭФС начал дисциплинарное расследование. Президент ЭФС Айвар Похлак принес извинения зрителям за произошедшее, отметив, что футбольный союз принимает решение о переносе матча только в том случае, когда на 100 процентов ясно, что результат игры должен был быть "заказным". О новой дате проведения встречи будет объявлено в самое ближайшее время.

Источник: sports.ee

bronius
Vyr. diskusijų administratorius
Pranešimai: 11746
Užsiregistravo: 2010 Vas 10 14:01
Palaikoma komanda: LT rinktinė
Miestas: Vilnius

Re: Ne į temą

2013 Lie 12 13:45

Vėliau:
Таллиннский «Калев» выгнал из команды игроков, замешанных в организации договорного матча

Таллиннский «Калев» нашел причастных к организации договорного матча игроков, по чьей вине был отменен субботний матч между «Левадией» и таллиннским «Калевом», и выгнал их из команды, сообщает Postimees. По словам президента «Калева» Раймо Ныу, к организации договорного матча были уличены Элвис Лийвамяги и Сандер Кару. Кару, выступающий в основном за дублирующий состав, сыграл за таллиннский «Калев» в высшей лиге всего в пяти матчах. Лийвамяги является не только игроком основы «Калева», но и одним из лидеров молодежной сборной Эстонии.

«К сожалению, у нас есть неопровержимые доказательства», - подчеркнул Ныу. «Нам поступила информация из нескольких источников, поэтому мы сразу же известили Эстонский футбольный союз. Очень надеюсь, что к делу были причастны лишь эти двое, но нельзя исключать возможности, что круг игроков гораздо шире», - сказал он. По словам Ныу, «Калеву» стало известно, что его игроки пытались договориться как со своими одноклубниками, так и представителями «Левадии». «Нам известно, что нескольким нашим игрокам предлагали провести матч спустя рукава. По заверению как минимум одного источника, игроков «Левадии» просили не расслабляться, если они будут выигрывать», - пояснил Ныу. Ранее Эстонский футбольный союз сообщил, что на крупную победу «Левадии» были сделаны большие ставки.

Руководству «Калева» пока не удалось связаться ни с одним из двух игроков. «У одного телефон выключен, а второй не берет трубку. Было бессмысленно держать это в тайне, потому что слухи уже поползли. Ситуация, когда никто точно не знает, кто был причастен к мошенничеству, может пагубно сказаться на атмосфере в команде», - отметил Ныу.

Источник: Sports.ee

...

Re: Ne į temą

2013 Lie 12 14:25

Estai išvijo, tai į A lygą atsigrūs jie.. :mrgreen:
Ko gero rimtai įklimpo vyrai, jeigu jau pradingo, slapstosi. Su įrodymais jeigu parištų, tai futbolui į naudą būtų.

slasher
Pranešimai: 5344
Užsiregistravo: 2010 Vas 10 13:13
Miestas: Kaunas

Re: Idomybes ir keistenybes

2014 Sau 21 10:47

Beveik penktadalis Lietuvos futbolininkų ir krepšininkų yra gavę pasiūlymų tartis dėl rungtynių baigties
http://www.15min.lt/naujiena/sportas/ki ... 9975?cf=df" onclick="window.open(this.href);return false;

15 proc. Lietuvos futbolininkų ir 20,5 proc. krepšininkų yra asmeniškai sulaukę pasiūlymų dalyvauti susitarimuose dėl rungtynių baigties, rodo antradienį organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus paskelbti apklausos rezultatai.

Tyrime, kuriame dalyvavo 100 futbolininkų ir 259 krepšininkai, paaiškėjo, kad 28 proc. futbolo ir 44 proc. krepšinio žaidėjų yra girdėję, jog jų kolegos dalyvavo tokiuose susitarimuose.

Apklaustų sportininkų žiniomis, įsitraukti į susitarimus dėl varžybų eigos arba baigties dažniausiai pasiūlo komandos draugai (28,4 proc.), buvę kolegos (24 proc.) ir klubų savininkai (18,4 proc.). 13,9 proc. respondentų minėjo lažybų bendroves, 7,5 proc. – trenerius, skelbia „Transparency International“.

42,1 proc. krepšininkų ir 38 proc. futbolininkų teigia girdėję, kad jų kolegoms bent kartą teko patirti spaudimą įsitraukti į nesąžiningus susitarimus. Paklausti, kodėl sportininkai dalyvauja susitarimuose, tiek futbolininkai, tiek krepšininkai dažniausiai nurodė finansines priežastis: norą papildomai užsidirbti (52 proc.), prastą asmeninę finansinę padėtį (16 proc.), laiku neišmokamus atlyginimus (13 proc.).

„Transparency International“ Lietuvos skyriaus užsakymu 2013 metų gruodį apklausą atliko bendrovė „Viseo“. Tyrimą finansavo Europos Komisija.

slasher
Pranešimai: 5344
Užsiregistravo: 2010 Vas 10 13:13
Miestas: Kaunas

Re: Idomybes ir keistenybes

2014 Sau 21 10:50

13,9 proc. respondentų minėjo lažybų bendroves
čia turima omenyje klubus, kurie gauna rėmimą iš lažybių bendrovę.

...

Re: Idomybes ir keistenybes

2014 Sau 21 11:01

44 proc. krepšinio žaidėjų yra girdėję
krepšininkai labiausiai susipurvinę.. arba jų klausa geriausia.. :mrgreen:
plaukikai švariausi turėtų būti. :mrgreen: lėtai plaukdami dar paskęstų.. :mrgreen:

...

Re: Ne į temą

2014 Rgp 20 11:51

Estijos teismas pripažino, jog aštuoni šalies čempionato žaidėjai dalyvavo manipuliacijose rungtynių rezultatais, tačiau jų nubausti neturėjo kaip. Tam nėra įstatymų...

bronius
Vyr. diskusijų administratorius
Pranešimai: 11746
Užsiregistravo: 2010 Vas 10 14:01
Palaikoma komanda: LT rinktinė
Miestas: Vilnius

Re: Straipsniai

2014 Rgp 22 09:41

Ekspertas: futbolo viršūnėlės pačios dangsto nusikaltėlius
http://www.delfi.lt/sportas/futbolas/ek ... d=65621124" onclick="window.open(this.href);return false;
Mindaugas Augustis
2014 m. rugpjūčio 22 d. 06:21

Lažybų rinką visame pasaulyje stebinčios agentūros „FederBet“ vadovas Francesco Baranca praėjusią savaitę lankėsi Vilniuje, bet į Lietuvos futbolo federacijos (LFF) būstinę jis taip ir neužsuko. „Man užteko susitikimo su Latvijos federacija“, – DELFI teigė italas, įtariantis futbolo vadovybę mėginant nuslėpti tiesą apie sukčiavimo sporte pūlinį.

Akių dūmimas peržengė visas ribas

Su manipuliavimu rungtynių rezultatais kovojanti „FederBet“ savo vyzdį gręžia į Baltijos šalis. Belgijoje įsikūrusi tarptautinė organizacija artimiausiu metu turėtų pasirašyti tarpusavio supratimo memorandumą su Lietuvos valstybine lošimų priežiūros komisija. Remiantis juo, ateityje ketinama keistis aktualia informacija ir bendradarbiauti organizuojant tyrimus. Stambiausia „FederBet“ klientė šiuo metu yra Ispanijos futbolo lyga (LFP), agentūra taip pat bendradarbiauja su kai kuriais Italijos klubais kaip „Udinese“, Genujos „Sampdoria“, Bergamo „Atalanta“ ar „Novara“. Neseniai „FederBet“ padėjo išaiškinti ypač įžūlią apgavystę, kuomet Ispanijos ir Portugalijos klubų pavadinimais prisidengę sukčiai suvaidino futbolo rungtynes tiesiogine to žodžio prasme. Rugpjūčio 4 d. vykusį tariamą draugišką susitikimą tarp „Ponferradina“ (Ispanija) ir „Freamunde“ (Portugalija) komandų, kurios abi rungtyniauja antruose pagal pajėgumą savo šalių divizionuose, svečiai iš Ispanijos laimėjo 2:1.

Vėliau pasirodė, jog į stambiausių lažybų organizatorių pasiūlą įtrauktas mačas nuo pradžios iki pabaigos tebuvo akiplėšiškas spektaklis, mat „Ponferradina“ ekipa nebuvo nė įkėlusi kojos į Portugaliją. Realiu laiku informaciją apie rungtynių įvykius lažybų organizatoriams teikusi kompanija „RunningBall“ galiausiai turėjo prisipažinti nenumananti, kas iš tiesų tądien išbėgo į aikštę. „Žiūrint į situaciją lažybų rinkoje, šis mačas akivaizdžiai buvo sutartas. Neįprastai didelės sumos buvo statomos už tai, kad per rungtynes bus įmušti trys įvarčiai, pirmą kėlinį laimės „Ponferradina“, o antrą – „Freamunde“. Viskas vyko tarsi surežisuotame filme. Mes iškart paskambinome LFP atstovams, ir jie sureagavo labai rimtai, pažadėjo tiesiog sunaikinti „Ponferradina“ klubą, jei jis dalyvavo susitarimuose dėl dvikovos baigties. Tada paaiškėjo, kad ši komanda niekada nežaidė jokio draugiško mačo su „Freamunde“. Kažkas tiesiog sumokėjo 22 aktoriams, kad jie apsivilktų svetimus marškinėlius ir sužaistų menamas rungtynes. Mano nuomone, apgaulę sugalvojo „Freamunde“ klubas ir tarpininkai, kurie teikė statistinius duomenis lažybų bendrovėms apie šį draugišką susitikimą“, – pasakojo F. Baranca.

Leidžia patyliukais mulkinti sirgalius

„FederBet“ generalinio sekretoriaus nuomone, tik dėl griežtos LFP reakcijos skandalingų rungtynių bylą ėmėsi tirti Ispanijos pareigūnai, o pasipelnyti iš lažybų organizatorių sugalvojusiems sukčiams gresia realios bausmės. Tačiau išbandyti vienutės gultą tenka tik vienetams, nors nelegalių lažybų rinkos apimtis visame pasaulyje skaičiuojama milijardais eurų. F. Barancos manymu, dėl vis prastėjančios padėties kalta neefektyvi tarptautinė kovos su sukčiavimu futbole sistema. Pagrindiniu smuiku joje griežia agentūra „Sportradar“. Šveicarijoje įsikūrusi oficiali UEFA partnerė seka lažybų rinką visoje planetoje ir rengia ataskaitas apie įtarimų sukėlusius mačus. „Sportradar“ yra tiesioginė „FederBet“ konkurentė, todėl F. Baranca prisipažįsta negalintis apie ją atsiliepti nešališkai.

Bet daugiausiai Azijos nusikalstamų grupuočių kontroliuojamo nelegalaus verslo mastas ir nebaudžiamumas, italo nuomone, kalba patys už save. „Negaliu kaltinti visų iš eilės. Užtat galiu konstatuoti paprastą faktą. Jei dešimt metų bandai išspręsti kažkokią problemą, ir per tą laiką ji tik dešimt kartų išauga, vadinasi, tu tiesiog nesugebi to padaryti“, – rėžė „FederBet“ atstovas. Pasak jo, didžiausia kovos su manipuliavimu rungtynių rezultatais yda yra viešumo stygius. „Sportradar“ ir nacionalines federacijas saisto konfidencialumo sutartys, paslepiančios įtarimų sukėlusias komandas ir žaidėjus po tylos skraiste. F. Barancos teigimu, blogiausia, kad jos sudraskyti niekas nepageidauja. „Būtų įdomu sužinoti, kas daroma po to, kai „Sportradar“ užfiksuoja įtartinas rungtynes. Nežinau nė vienos federacijos pasaulyje, kuri rimtai kovotų su šiuo reiškiniu. Visos jos labai bijo kalbėti apie sukčiavimą. Nežinau, ar tai konspiracija, korupcija, neįsivaizduoju, kodėl taip yra. Bet faktas toks, kad futbolo pasaulyje visi artimai susiję, visi sėdi vienoje valtyje, todėl labai sunku išpešti kažkokios informacijos iš vidaus. Keisčiausia, kad taip pat elgiasi ir didžioji dalis lažybų organizatorių. Juk jeigu kažkas vogtų iš manęs pinigus, turėčiau pats pirmas apie tai šaukti visa gerkle. Būtent lažybininkai patiria didžiausius nuostolius dėl manipuliavimo rungtynių rezultatais. Patys jie iš to užsidirbti negali, nebent turėdami informacijos apie susitikimo baigtį sugalvotų per trečiuosius asmenis išsigryninti pinigus išvengiant mokesčių“, – samprotavo vienas „FederBet“ vadovų.

Atsimušė į sieną

Tuo, jog nemalonių sensacijų pabūgusi futbolo bendruomenė linksta užmerkti akis prieš nešvarius sukčių darbelius, F. Baranca įsitiko ir Latvijoje. Kaimyninę šalį ne kartą purtė lažybų skandalai, kurių epicentre atsidurdavo Daugpilio „Dinaburg“ (vėliau – „Daugava“) klubas, o liepą UEFA ėmėsi tirti abejonių sukėlusį Rygos „Daugava“ ekipos pralaimėjimą „Aberdeen“ (Škotija) vienuolikei 0:5 Europos lygos atrankos varžybose. Remdamiesi „FederBet“ ataskaita, šios šalies aukščiausiosios futbolo lygos atstovai rugpjūčio pradžioje taip pat kreipėsi į policiją, paprašę ištirti galimai sutartas „Virsliga“ rungtynes. Prieš tai F. Baranca mynė ir Latvijos futbolo federacijos slenkstį, bet sulaukė visiškai kitokios reakcijos. „Kuomet pirmąsyk nuvykau į federaciją, jie viskuo domėjosi, ištraukė iš manęs labai daug informacijos, žadėjo bendradarbiauti. O po trijų mėnesių man paskambino ir jau visai kitu tonu pranešė, kad Latvijoje sukčiavimo problema neegzistuoja. Praėjus dienai po šio pokalbio vienas „Daugava“ klubo žaidėjas nuėjo į policiją ir davė parodymus, kad buvo verčiamas dalyvauti sutartose rungtynėse“, – prisiminė italas.

F. Baranca įsitikinęs, jog Lietuvos futbole nesąžiningi veikėjai sukasi ne mažiau intensyviai nei Latvijoje. „Be abejonių, susitarimai dėl rungtynių baigties čia yra tokia pati problema kaip Latvijoje ar Estijoje. Pirma, ką galime padaryti – pradėti apie tai kalbėti. Jei viską laikysime užkasę po žemėmis, kažką pakeisti bus labai sunku. Nieko nedarant manipuliavimas rezultatais tiesiog sunaikins šį sportą“, – įspėjo teisininko išsilavinimą turintis kovos su sukčiavimu sporte specialistas. Pernai „FederBet“ užfiksavo keturis abejonių sukėlusius A lygos mačus. Įtartini statymai lažybų kontorose pastebėti per Alytaus „Dainavos“ rungtynes su Marijampolės „Sūduva“ (0:5) ir Klaipėdos „Atlantu“ (0:5), klaipėdiečių dvikovą su Gargždų „Banga“ (1:1) ir „Sūduvos“ akistatą su Pakruojo „Kruoja“ (4:2). Šiemet į stebėtojų akiratį pakliuvo dar vienas mačas tarp „Dainavos“ ir „Atlanto“ (0:6). „Sportradar“ agentūros surinkti duomenys viešai neskelbiami, bet, DELFI žiniomis, LFF praėjusiame sezone gavo penkis perspėjimo signalus. Įdomu, jog „Sportradar“ ir „FederBet“ abejotinos pasirodė skirtingos rungtynės.

Ragina kurti naują sistemą

Nors F. Baranca neslepia nepasitikėjimo nacionalinėmis federacijomis, be jų aktyvios veiklos išvaikyti stadionus apgaubusią dūmų uždangą jis nemato galimybių. Viena „FederBet“ užduočių – įtikinti ES institucijas sukurti visoje Sąjungoje galiojančius teisės aktus, kriminalizuojančius sukčiavimą sporte. Vis dėlto tikėtis staigaus proveržio Briuselio biurokratinių procedūrų labirintuose nėra realu, o nacionalinėje teisėje egzistuojančias normas „FederBet“ generalinis sekretorius laiko pernelyg švelniomis. „Be abejo, reikia keisti įstatymus, kad policijai būtų atrištos rankos. Nėra nė vienos šalies pasaulyje, kur situacija šiuo požiūriu būtų gera. Daugelyje valstybių įstatymai apskritai nedraudžia susitarimų dėl rungtynių baigties. Daug kur pareigūnams neužtenka teisinio pagrindo imtis veiksmų prieš įtariamuosius, kitais atvejais pačiai policijai trūksta žinių apie šios problemos specifiką. Pavyzdžiui, Italijoje šis darbas patikėtas labai stipriems prokurorams, bet ką nors nuveikti jiems atsiranda galimybių tik tuo atveju, jei pavyksta įrodyti, kad sukčiai veikia organizuotoje grupėje“, – dėstė F. Baranca.

Italas taip pat nesutinka, jog manipuliavimo rungtynių rezultatais apimtis galėtų suvaldyti patys lažybų organizatoriai, pašalindami iš pasiūlos labiausiai pažeidžiamus statymus. „Nepamirškite, kad nėra jokios globalios lažybininkų asociacijos. Jeigu vienas jų nuspręs kažko atsisakyti, bet kitas toliau siūlys, pirmasis nukentės, o problema liks kokia buvusi. Konkurencinės rinkos negalima varžyti – koncentruotis reikia į tuos, kurie realizuoja nesąžiningus susitarimus, tai yra į pačius futbolininkus. Atėjo laikas rimtai susirūpinti sutartų rungtynių prevencija ir šviesti žaidėjus bei federacijas“, – tvirtino „FederBet“ atstovas.

Tačiau kaip atgrasyti futbolininkus nuo viliojančios pagundos lengvai užsidirbti pinigų, jei per nagus gauna tik vienas kitas? „Labai įdomus klausimas. Reikia griežtinti sankcijas susitepusioms komandoms ir skatinti švarias. Šiais laikais nebeįmanoma organizuoti sutartų rungtynių taip, kad niekas nieko neįtartų. Aš tiksliai žinau, kurios komandos Europoje tuo užsiima. Federacijoms tereikia rasti drąsos ir aiškiai įvardinti, kas yra kas. Jei ši problema nebus išspręsta, ji reikš sporto pabaigą“, – ultimatumą iškėlė F. Baranca.

Primename, kad Lietuvoje šią vasarą praūžė pirmasis lažybų skandalas, užtraukęs bausmes jo kaltininkams. Ištyrusi gegužę vykusių A lygos rungtynių tarp „Bangos“ ir „Atlanto“ užkulisius, LFF diskvalifikavo Gargždų ekipos vartininką iš Rusijos Soslanbeką Aršijevą iki sezono pabaigos, o klubo viceprezidentui, taip pat Rusijos piliečiui Dmitrijui Baidai uždraudė dvejus metus Lietuvoje verstis bet kokia su futbolu susijusia veikla. „Bangos“ klubui taip pat skirta 50 tūkst. litų piniginė bauda.
Tuo tarpu pernai pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl manipuliavimo rungtynių rezultatais, kurio pagrindu buvo tapusios LFF teisėsaugai perduotos „Sportradar“ ataskaitos, Vilniaus apygardos prokuratūra nutraukė dėl nepakankamo teisinio reguliavimo.

bronius
Vyr. diskusijų administratorius
Pranešimai: 11746
Užsiregistravo: 2010 Vas 10 14:01
Palaikoma komanda: LT rinktinė
Miestas: Vilnius

Re: Straipsniai

2014 Rgp 22 09:42

Pora kvailų pastebėjimų. Įdomi eksperto pavardė. O įstaigos pavadinimo pirmosios raidės netyčia sutampa su jo inicialais?

...

Re: Straipsniai

2014 Rgp 22 10:15

Pora kvailų pastebėjimų. Įdomi eksperto pavardė. O įstaigos pavadinimo pirmosios raidės netyčia sutampa su jo inicialais?
agentūros „FederBet“ vadovas Francesco Baranca praėjusią savaitę lankėsi Vilniuje, bet į Lietuvos futbolo federacijos (LFF) būstinę jis taip ir neužsuko.

„Man užteko susitikimo su Latvijos federacija“, – DELFI teigė italas, įtariantis futbolo vadovybę mėginant nuslėpti tiesą apie sukčiavimo sporte pūlinį.

Pranas Česka Baranka.. :mrgreen: itališka pavardė, o gal natūralizuota baranka jisai.. :mrgreen:

Pas tuos atsilupusius zirga galvius buvo, tai aišku, kad pakraupo. Gal ten bandė tą italiūkštį papirkti barankom.. :mrgreen:


Le broniau, jeigu Baranka būtų norėjęs, tai būtų kūręs "Barancabet`ą". greičiausiai kokiam FEDER tarnauja.. :roll:

...

Re: Straipsniai

2014 Rgp 22 10:24

„FederBet“ generalinio sekretoriaus nuomone...

O mano nuomone jis yra lopas. Apsimeta, kad dirba.


F. Baranca įsitikinęs, jog Lietuvos futbole nesąžiningi veikėjai sukasi ne mažiau intensyviai nei Latvijoje. „Be abejonių, susitarimai dėl rungtynių baigties čia yra tokia pati problema kaip Latvijoje ar Estijoje. Pirma, ką galime padaryti – pradėti apie tai kalbėti. Jei viską laikysime užkasę po žemėmis, kažką pakeisti bus labai sunku. Nieko nedarant manipuliavimas rezultatais tiesiog sunaikins šį sportą“, – įspėjo teisininko išsilavinimą turintis kovos su sukčiavimu sporte specialistas. Pernai „FederBet“ užfiksavo keturis abejonių sukėlusius A lygos mačus. Įtartini statymai lažybų kontorose pastebėti per Alytaus „Dainavos“ rungtynes su Marijampolės „Sūduva“ (0:5) ir Klaipėdos „Atlantu“ (0:5), klaipėdiečių dvikovą su Gargždų „Banga“ (1:1) ir „Sūduvos“ akistatą su Pakruojo „Kruoja“ (4:2). Šiemet į stebėtojų akiratį pakliuvo dar vienas mačas tarp „Dainavos“ ir „Atlanto“ (0:6). „Sportradar“ agentūros surinkti duomenys viešai neskelbiami, bet, DELFI žiniomis, LFF praėjusiame sezone gavo penkis perspėjimo signalus.

Įdomu, jog „Sportradar“ ir „FederBet“ abejotinos pasirodė skirtingos rungtynės.

sapnuoja sapnelius tie šveicarai, belgai... pas mus viskas švaru ir sąžininga. Patys ten ieško sukčių, kur jų nėra..

šiaip
Pranešimai: 3828
Užsiregistravo: 2010 Vas 10 17:49

Re: Straipsniai

2014 Rgp 22 10:33

F.Baranca pats ir atsako, kodėl neužsuko į mūsų federaciją :) Nes ana dirba su konkurentais Sportradar.

...

Re: Straipsniai

2014 Rgp 22 10:49

F. Barancos manymu, dėl vis prastėjančios padėties kalta neefektyvi tarptautinė kovos su sukčiavimu futbole sistema. Pagrindiniu smuiku joje griežia agentūra „Sportradar“. Šveicarijoje įsikūrusi oficiali UEFA partnerė seka lažybų rinką visoje planetoje ir rengia ataskaitas apie įtarimų sukėlusius mačus. „Sportradar“ yra tiesioginė „FederBet“ konkurentė, todėl F. Baranca prisipažįsta negalintis apie ją atsiliepti nešališkai.


Tuo tarpu pernai pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl manipuliavimo rungtynių rezultatais, kurio pagrindu buvo tapusios LFF teisėsaugai perduotos „Sportradar“ ataskaitos, Vilniaus apygardos prokuratūra nutraukė dėl nepakankamo teisinio reguliavimo.


Tasai BARANCA apkiautėlis.. jam blogi visi. "Sportadaras", estai, latviai, lietuviai.
Blin, paranojikas ir šizorfenikas, būtų užsukęs į kokį durnyną, tai ir nepaleistų iki šiol.. išgydytų nuo lažybininkų klano manijos.. :mrgreen:

...

Re: Straipsniai

2014 Rgp 22 10:55

Frančesko Baranca

Tasai Baranka man panašus į žuliką ir sukčių.
Nors skelbiasi, kad kovoja su lažybininkais iš jo veiduko galima išskaityti, kad pats senai velniui dūšią pardavęs.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Grįžti į