EURO 2016 atrankos varžovai iš arti: Anglija ir Šveicarija
http://www.lff.lt/lt/article/euro_2016_ ... sveicarija" onclick="window.open(this.href);return false;
Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė ir jos gerbėjai sekmadienį sužinojo penkias komandas, kurios bus mūsiškių varžovais rugsėjį startuosiančioje 2016 m. Europos čempionato atrankoje.
Iš pirmojo burtų krepšelio lietuviams teko du varžovai, su kuriais po Nepriklausomybės atkūrimo žaisti dar neteko net kontrolinių rungtynių - Anglija ir Šveicarija. LFF.lt kviečia susipažinti su šiomis komandomis, kurios vasarą rungtyniaus ir Brazilijoje vyksiančiame Pasaulio čempionate.
Anglija
FIFA reitingas: 15 vieta
Pasiekimai:
- 1966 m. Pasaulio čempionai
- 1968, 1996 m. Europos čempionato pusfinalininkai.
Namų stadionas: Londono „Wembley" (90 tūkst vietų.)
Rezultatai 2014 m. Pasaulio čempionato atrankoje:
I vieta grupėje, 6 pergalės ir 4 lygiosios (22 tšk.).
Rezultatyviausi žaidėjai - W.Rooney (7 įvarčiai), D.Wellbeck ir F.Lampard (po 4).
Nors anglai nesėkmių išvengė, jų kelias į Braziliją nebuvo lengvas. Abi dvikovos su Ukraina baigėsi lygiosiomis, svečiuose nepavyko nugalėti ir Juodkalnijos bei Lenkijos (1:1). Vis tik dvi iš eilės pergalės namuose ciklo pabaigoje leido vienu tašku aplenkti Ukrainą ir išvengti papildomų rungtynių dėl patekimo į Pasaulio čempionatą.
Treneris: Roy Hodgson
Treniravo 16-a komandų 8-iose šalyse. Tarp jų - danų „Kobenhavn" su D.Vencevičiumi, taip pat Milano „Inter", „Liverpool", Šveicarijos, Suomijos, JAE rinktines. Su „Fulham" ir „Inter" pasiekė UEFA taurės (Europos lygos) finalus.
Lyderiai: Wayne Rooney („Manchester United"), Steven Gerrard („Liverpool"), Jack Wilshere („Arsenal").
Pastaraisiais metais Anglijos rinktinė išgyvena kartų kaitą - iš komandos vienas po kito traukiasi ilgamečiai ekipos ramsčiai, jų vietas užima jauni žaidėjai. Jiems neretai trūksta stabilumo, o kartais ir žaidybinės praktikos - dėl „Premier" lygos lyderius užplūdusios legionierių gausos.
Komandos kapitonui S.Gerrardui ir kitam saugui F.Lampardui vasarą bus atitinkamai 34-eri ir 36-eri, tad sunku pasakyti, ar jie atstovaus rinktinei ir EURO 2016 atrankoje. Ateityje saugų grandyje bene daugiausiai tikimasi iš J.Wilshere'o.
Jei pasitrauks S.Gerrardas, būsimu komandos kapitonu R.Hodgsonas jau įvardijo W.Rooney. Jo partneriais puolime būna didelę pažangą padarę D.Sturridge'as („Liverpool") arba D.Wellbeckas („Manchester United"). Tuo tarpu daug vilčių teikusį T.Walcottą ilgam pristabdė traumos.
Gynyboje A.Cole'o žvaigždė po truputį blėsta, o gynybos „bokštai" J.Terry ir R.Ferdinandas į komandą veikiausiai nebegrįš. Nauju lyderiu gali tapti „Chelsea" įsitvirtinęs G.Cahillas. Vartininko pozicija Anglijos rinktinėje kurį laiką buvo rimta problema, tačiau dabar šią vietą ilgam užėmė J.Hartas („Manchester City").
Įdomus faktas:
Nuo 1990 m. Pasaulio čempionato pusfinalio Anglijai kelią vis užkerta 11 metrų baudinių „prakeiksmas". Baudinių serijas anglai vėliau pralaimėjo 1996, 2004, 2012 m. Europos ir 1998, 2006 m. Pasaulio čempionatuose.
Šveicarija
FIFA reitingas: 6 vieta
Pasiekimai:
- 3 kartus pasiekė Pasaulio čempionato ketvirtfinalį.
- 4 kartus žaidė Europos čempionato finaliniame etape.
- 1924 m. Olimpinių žaidynių sidabro medalininkai.
Rungtynės su Lietuva:
1924-05-25 Paryžiaus Olimpinėse žaidynėse (pergalė 9:0)
Rezultatai 2014 m. Pasaulio čempionato atrankoje:
I vieta grupėje, 7 pergalės ir 3 lygiosios. Iškovotas kelialapis į finalinį etapą.
Rezultatyviausias žaidėjas - F.Schär (3 įvarčiai).
Nors anglai nesėkmių išvengė, jų kelias į Braziliją nebuvo lengvas. Abi dvikovos su Ukraina baigėsi lygiosiomis, svečiuose nepavyko nugalėti ir Juodkalnijos bei Lenkijos (1:1). Vis tik dvi iš eilės pergalės namuose ciklo pabaigoje leido vienu tašku aplenkti Ukrainą ir išvengti papildomų rungtynių dėl patekimo į Pasaulio čempionatą.
Namų stadionas: Įvairūs. Pagrindinis - Bazelio „St. Jakob Park" (37,5 tūkst vietų.), alternatyvūs - Berno, Ženevos.
Treneris: Vladimir Petkovič (nuo 2014 m. liepos mėn., dabartinis - Ottmar Hitzfeld)
Sarajeve gimęs Bosnijos kroatas. Šveicarijoje treneriu (su pertrauka) dirbo beveik 15 metų. 2012 m. paskirtas Romos „Lazio" treneriu (kur žaidė M.Stankevičius), su klubu laimėjo Italijos taurę. Prie Šveicarijos rinktinės vairo po 2014 m. pasaulio čempionato pakeis Ottmarą Hitzfeldą.
Lyderiai: Stephan Lichtsteiner („Juventus"), Gökhan İnler („Napoli"), Xherdan Shaqiri („Bayern").
Tarsi šveicariškas laikrodis veikianti rinktinė šiame dešimtmetyje - nuolatinė Europos čempionatų dalyvė. FIFA reitinge šį mėnesį šveicarai pakilo aukščiausiai nuo 1993-ųjų.
Talentų fabrikui dirbant tokiu aukštu produktyvumu kaip iki šiol, Šveicarija gali tikėtis išlikti aukštumoje dar ne vieną ciklą. Komandoje žaidžia ne tik 2002 m. Europos U-17 čempionai, bet ir nauja karta, kuri 2009 m. triumfavo pasaulio U-17 čempionate.
Komandos branduolį sudaro žaidėja iš italų ir vokiečių klubų. Vartus dažniausiai gina D.Benaglio („Wolfsburg"). Gynybos dešiniajame krašte nepakeičiamas patyręs S.Lichtsteineris, kairėje - ispanų kilmės R.Rodriguezas. Gynybos centre per paskutinį ciklą trūko stabilumo - buvęs „Arsenal" duetas J.Djorou ir P.Senderos kartu startinėje sudėtyje žaidė vos kartą.
Saugų grandyje šveicarų treneriai turi apsčiai pasirinkimo iš būrio talentų. Gynybinį pagrindą dažniausiai sudaro „Serie A" kovų užgrūdinti G.Inleras ir V.Behrami („Napoli"), atakuojant - Bundeslygoje žaidžiantys G.Xhaka („Gladbach") ir universalusis X.Shaqiri.
Didžiausias šveicarų trūkumas - atakų smaigalyje. Ryški spraga atsirado prieš pora metų karjerą baigus ilgamečiam snaiperiui A.Frei'ui. Pernai ši pozicija buvo dažniausiai patikima jaunam H.Seferovičiui („Real Sociedad"). Tačiau rezultatyviausias rinktinėje praėjusiame cikle buvo ne kas kitas, o jaunas gynėjas Fabianas Schäras.
Įdomus faktas:
Šveicarijos rinktinėje gausu įvairių tautybių futbolininkų. Daugiausiai - iš Kosovo, taip pat iš Makedonijos, Turkijos, Kroatijos, Bosnijos ir Hercegovinos. Yra ir žaidėjų iš Ispanijos, Dramblio Kaulo Kranto, Nigerijos, Žaliojo Kyšulio salų.