Respublik
Pranešimai: 4957
Užsiregistravo: 2015 Bal 02 17:57

Skulptūros, paminklai futbolui Lietuvoje

2020 Spa 31 15:42

„Makabi“ stadiono vietą primins skulptūra Jonavos gatvėje
https://kauno.diena.lt/naujienos/kaunas ... eje-993726
Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė

Jonavos gatvėje, netoli nuo tos vietos, kur prieš 100 metų buvo atidarytas „Makabi“ stadionas, iškilmingai atidengta menininko Gedimino Pašvensko skulptūra.

Važiuodami šešių eismo juostų Jonavos gatve, veikiausiai, nei nesusimąstote, kad lygiai prieš 100 metų čia buvo futbolo stadionas – 1920-aisiais įkurta žydų sporto ir gimnastikos sąjunga „Makabi“ dar po metų, spalio 19 dieną Neries pakrantėje įrengė futbolo aikštę, pavadintą tokiu pat vardu.

„Pirmasis stadionas buvo Ąžuolyne. Antrasis – čia, tiesa, šiek tiek toliau nuo vietos, kurioje dabar stovime. Buvo ir trečias – Panemunėje, tik Panemunė tuo metu priklausė ne Kaunui, o Kauno sričiai “, – prisiminimais dalijosi Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Gercas Žakas, anuomet aikštėje ir pats ne kartą spardęs futbolo kamuolį.

Nuo 1920 iki 1940 metų veikęs stadionas talpino maždaug pustrečio tūkstančio žiūrovų, turėjo bėgimo taką ir nedidelę tribūną.

„Viskas buvo gerai, tik jei kamuolys nuriedėdavo į Nerį, žiūrovai išsiskirstydavo. Nelaukdavo 10 min. kol kas nors jį ištrauks iš vandens“, – kuriozines situacijas prisiminė G.Žakas. Jo prisiminimus savaisiais papildė Lietuvos sporto klubo „Makabi“ prezidentas Semionas Finkelšteinas. Ilgametis vadovas prisiminė ne tik į vandenį krentančius kamuolius, bet ir 1926-1931 metų potvynius, kurie užsemdavo visą aikštę, palikdama kyšoti tik tribūnas.

Stadione buvo surengta daugybė varžybų. 1922-aisiais čia vyko pirmasis Lietuvos futbolo čempionatas, 1931 metais – pirmosios tarptautinės futbolo varžybos, kuriose susirungė Rumunijos ir Lietuvos sportininkai. Pastariesiems tąkart nepasisekė – rezultatu 4:2, šeimininkai turėjo pripažinti svečių pranašumą.

„Labai teisingai pastebėjo S.Finkelšteinas, kad šiame stadione vyko ne tik žydų „Makabi“, bet ir Lietuvos rinktinės varžybos. Tai reiškia, kad stadionas buvo atviras ne tik savo sporto klubo nariams“, – Kauno žydų bendruomenės pirmininkas neslėpė sielvarto, kad dauguma klubo narių, dovanojusių skambias pergales, neliko gyvųjų tarpe – jie buvo nužudyti.

Pagerbiant išėjusiųjų atminimą, prisimenant istoriją ir kelią, kurį per 100 metų nuėjo „Makabi“ klubas, penktadienio popietę šalia ofisų pastato „Kauno dokas“ atidengta skulptūra. Anot idėjos sumanytojo, skulptoriaus G.Pašvensko, jo darbas atkartojo futbolininko batelį bėgimo stadijoje.

„Puiki mintis ir nepriekaištingai atliktas darbas“, – susirinkusieji negailėjo pagyrų kūrėjui ir vylėsi, kad Neries krantinėje paliktas ženklas, bus tarsi priminimas jaunajai kartai.

Paveikslėlis
Paveikslėlis

Respublik
Pranešimai: 4957
Užsiregistravo: 2015 Bal 02 17:57

Re: Skulptūros, paminklai futbolui Lietuvoje

2020 Gru 13 23:31

Ąžuolai supa ir paminklą
https://www.lrytas.lt/sportas/krepsinis ... -17395414/

Dar keturi ąžuolai 2014 metais buvo pasodinti Vytauto parko pakraštyje, greta Vaižganto gatvės.

„Tada buvo minimos Lietuvos sporto sąjungos įkūrimo metinės. 1919 metais įkūrus šią sąjungą jai priklausė keturių sporto šakų – futbolo, teniso, sunkiosios ir lengvosios atletikos – sportininkai. Vytauto parke ta proga vyko šių sporto šakų varžybos. Pagerbiant profesionalaus sporto atsiradimą Lietuvoje toje vietoje ir pastatėme paminklą, pasodinome 4 ąžuolus“, – pasakojo P.Majauskas.

Šie medžiai taip pat yra prižiūrimi ir auga.

P.Majauskas įsitikinęs, jog kauniečiai yra pagerbę tikrai išskirtinius sporto atstovus ar įvykius, ir džiaugėsi, kad medžiai nepaliekami likimo valiai.

Lakūno sodinuko nesaugojo

Mieste yra ir sportininkams skirtų medžių, kurie buvo pasodinti seniau ir juos daugelis jau yra pamiršę. Apie tokius pagarbos ženklus puikiai žino buvęs ilgametis Lietuvos sporto muziejaus direktorius Pranas Majauskas.

Aktyvus kaunietis pasakojo, kad prie S.Dariaus ir S.Girėno stadiono ąžuolą dar tarpukariu buvo pasodinęs Steponas Darius. Garsus lakūnas buvo ir Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos pirmininkas. Sovietmečiu remontuojant stadiono prieigas ąžuolas nudžiūvo, nes jo niekas nesistengė saugoti.

P.Majauskas sakė, kad minint sąjungos 95 metų sukaktį 2014 metais ąžuolas vėl buvo pasodintas. Dar vienas ąžuolas auga visai netoli –- prie pagrindinio Kauno sporto halės įėjimo. Jis skirtas legendiniam boksininkui Algirdui Šocikui atminti. Medelis buvo pasodintas 2014 metais.

„Nors abu sporto objektai atnaujinami, mačiau, kad medžiai nėra nukentėję“, – džiaugėsi P.Majauskas.

Respublik
Pranešimai: 4957
Užsiregistravo: 2015 Bal 02 17:57

Re: Skulptūros, paminklai futbolui Lietuvoje

2021 Vas 06 23:06

Pasvalio kultūrinis fenomenas: medžio drožėjų kūrybinės stovyklos
https://www.bernardinai.lt/pasvalio-kul ... stovyklos/

Paveikslėlis
Skulptūra „Į stadioną“ Pasvalio kultūros ir poilsio parke (1986 m.). Gražvydo Balčiūnaičio nuotrauka

Grįžti į